Bez hořčíku se naše tělo neobejde

Pokud často cítíte únavu, máte problémy se soustředěním, křeče v nohou a v noci se budíte, máte zřejmě nedostatek hořčíku, kterým trpí každý třetí Čech.

Hořčík neboli magnezium je důležitý minerál, bez kterého nemůže tělo správně fungovat. Je nepostradatelný pro činnost nervového systému, svalů a srdce, pomáhá ochránit organismus proti negativním vlivům z okolního prostředí a zmírňuje stres. Dlouhodobý nedostatek hořčíku vede k náchylnosti k civilizačním chorobám, jako jsou obezita, cukrovka, infarkt a mozková mrtvice.

hořčík

Hořčík v našem těle

Hořčík je důležitou součástí enzymů a procesů v těle. V našem těle se nachází až 30 gramů magnesia, přes 80 % je uloženo v kostech a svalech. Účastní se správné funkce svalové a nervové soustavy, zajišťuje správné složení a strukturu kostní hmoty, je důležitý pro zdravé zuby, funkci srdce a cév.

Nedostatek hořčíku

 • svalové napětí a křeče či tiky
 • problémy s usínáním a nespavost
 • zvýšená únava
 • potíže se soustředěním
 • podrážděnost a náladovost
 • hučení a zvonění v uších
 • u žen horší premenstruační syndrom a bolestivá menstruace

Objevuje se u lidí, kteří milují kávu a alkohol, s extrémní fyzickou zátěží, u sportovců a diabetiků, u jedinců s nadměrným stresem, u žen dlouhodobě užívající hormonální antikoncepci, která zhoršuje vstřebávání hořčíku do krve. Také u lidí s trávicími potížemi, bušením srdce až srdeční arytmií. Denní příjem dospělé ženy by měl být 300 až 350 miligramů magnezia.

hořčík

Svalové křeče, třes a tiky

Hořčík má zásadní význam pro optimální funkci svalů a jejich uvolnění. Oxid hořečnatý se používá i ke snadnému usínání a nalezneme ho v mnoha doplňcích pro navození spánku. Nedostatečná hladina hořčíku může vést k obličejovým tikům, svalovým křečím, záškubům i křečím v nohou během usínání.

Deprese a úzkost

Hořčík se používá k léčbě depresí a úzkostí. Jednou z výhod hořčíku nad klasickými antidepresivy je absence vedlejších účinků často spojených s těmito léky. Jeho účinek dokládají i mnohé vědecké studie.

Zvonění v uších a ztráta sluchu

Hučení nebo pronikavé zvonění v uších je symptom z nedostatku hořčíku, který vede až ke ztrátě sluchu. Podle mnoha studií zabrání hořčík v dostatečném množství vzniku volných radikálů, které mohou vyústit až do ztráty sluchu.

Nepřehlédněte:  Palmový olej. Slyšíme toho kolem sebe tolik. Jaká je pravda?

hořčík

Abnormální srdeční činnost

Nízká hladina hořčíku v těle může mít vliv na svaly včetně toho srdečního. Nedostatek hořčíku může vyvolat srdeční arytmii, kdy srdce selhává pravidelně a může způsobit infarkt či mozkovou mrtvici. I při těchto potížích se podává pacientům hořčík.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny nejsou způsobeny jen přebytkem vápníku, ale spíše nedostatkem hořčíku, který zabraňuje tvorbě kamenů zpomalením vazby vápníku s oxaláty. Tyto dvě sloučeniny tvoří právě ledvinové kameny, které mohou být abnormálně bolestivé. Doplněním hořčíku můžete jejich vzniku zabránit.

Jak je to s výživou

Lepší je snížit přísun kávy i alkoholu a dát si raději třeba banán. Hořčíku v běžné stravě přijímáme jen malé množství. Nejhorší jsou potraviny plné tuků a cukrů. Hořčík se pak váže ve střevech a nedostatečně vstřebává do krve. Snažte se jíst dostatek ovoce a zeleniny. Důležitý je i pravidelný pitný režim, zejména neperlivá voda. Vhodné jsou i minerálky, s obsahem hořčíku a dalších potřebných minerálů.

hořčík

Vsaďte na…

 • čerstvá zelenina, hlavně listové saláty, jako polníček, špenát, rukola a saláty
 • banány, fíky, jablka i grepy
 • luštěniny, jako je čočka, fazole, hrách, sója či cizrna
 • celozrnné pečivo
 • ořechy, mandle a semínka
 • mořské ryby, jako je makrela, losos, tuňák, treska či pražma
 • minerální vody

Víte, že…

Velké množství hořčíku se nachází v mateřském mléce. Je jedním ze základních stavebních kamenů pro správný růst a vývoj dětí. Vysoká koncentrace hořčíku je i v mozku, který je jedním z nevíce aktivních orgánů v těle. Lépe a rychleji než z potravin se hořčík vstřebává z minerální vody s jeho vyšším obsahem. Hodí se zejména při sportu a velké fyzické námaze. Najdete jej sice i v kvalitní tmavé čokoládě s vysokým podílem kakaa, ale moc to s ní nepřehánějte.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář