Honeybush – zdroj vitamínů

Řadíte se mezi vášnivé milovníky čaje, kteří rádi ochutnají i něco nového? Případně hledáte způsob, jak rychle a efektivně zlepšit stav vašeho zdraví? V tom případě zaměřte svou pozornost na čaj z rostliny honeybush. O co jde a co tento nápoj vlastně umí? To se dozvíte v tomto článku. 

Pití čaje už dávno není jen výsadou bohatých. Kdykoliv zajdete do běžného obchodu, máte možnost sáhnout po osvědčených zelených, černých, bílých či bylinných čajích. Malé děti či milovníci sladkého naopak rádi vyzkouší některou z ovocných variací. Jejich úkolem je uspokojit mlsné chuťové pohárky.

Honeybush - zdroj vitamínů

Mnoha lidem však tyto čaje už dávno nestačí a raději chodí nakupovat buď do čajoven, nebo do specializovaných prodejen. Ty jsou schopné jim nabídnout i vysoce netradiční typy čajů, včetně jejich příchutě.

Mezi takovými čaji se v poslední době vyjímá honeybush. Ačkoliv se nejedná v pravé podstatě o čaj jako takový, získal si srdce mnoha nadšených konzumentů. Nejen tedy pro svůj divoký původ a chuť, ale i pro své mimořádné účinky na lidský organismus.

Pojďte se spolu s námi podívat na vše, co se honeybushe bezprostředně týká. 

Co je honeybush?

Honeybush je rostlina, která pochází z Afriky a nejčastěji se s ní setkáme pod jménem Cyclopia. (Oba názvy jsou platné, takže ať už uvidíte kterýkoliv z nich, mělo by se jednat o stejnou rostlinu.) Vyskytuje se téměř výhradně jen v divoké přírodě a její vůně je příjemně medová.

Honeybush - zdroj vitamínů

Co se týče výskytu, rostliny honeybush se dělí podle toho, na kterém místě se jim daří nejlépe. Pro některé je ideálním místem pobřeží, jiné pro svůj vývoj potřebují prostředí hor. V závislosti na oblasti, ve které každý druh honeybushe roste se pak odvíjí i doba sklizně.

Lidé, kteří prozkoumávali účinky rostliny si ji obvykle přidávali do čaje. Tomu propůjčuje jemně nasládlou chuť, pro kterou si tento nápoj oblíbily i děti. Velmi důležitou informací pro rodiče i děti je fakt, že honeybush neobsahuje kofein. Čaj z něj tedy lze popíjet podle libosti v kteroukoliv denní i noční dobu.

Honeybush a jeho účinky na zdraví

Nyní se dostáváme k tomu, proč si honeybush získal takovou oblibu. Není to totiž pouze jeho příjemná vůně a chuť, kvůli kterým se mu dostalo zvýšené pozornosti naší společnosti.

Honeybush obsahuje: 

 • Železo
 • Draslík
 • Sodík
 • Vápník
 • Měď
 • Zinek
 • Mangan
 • Hořčík
 • Vysoké množství antioxidantů

To z tohoto čaje dělá významného pomocníka v boji jak s běžnými, tak s civilizačními chorobami.

Honeybush - zdroj vitamínů

Nejčastěji se honeybush spojuje s léčbou a prevencí: 

 • Chřipky a nachlazení
 • Cukrovky
 • Vysoké hladiny cholesterolu
 • Prvních příznaků menopauzy u žen
 • Srdečních příhod
 • Rakoviny
 • Nadváhy
 • Stárnutí organismu

Podle některých poznatků by měl honeybush přispívat i ke snížení krevního tlaku, zvyšovat odolnost kostí a v neposlední řadě také zlepšovat celkovou obranyschopnost organismu.

Také se udává, že konzumace čaje se významně podílí na ochraně kůže před nebezpečným slunečním zářením. V některých případech pomáhá honeybush zlepšit stav kůže v případě, že dojde k jejímu spálení sluncem. Jedná se tedy o dobrou alternativu k jogurtovým a panthenolovým zábalům.

Úlevu představuje i pro ženy, které se přiblížily k období menopauzy. Honeybush pomáhá lépe zvládat nepříjemné výkyvy nálad i deprese. Pravidelně pití tohoto čaje by také mělo zmírnit potíže s návaly horka.

Pití honeybushe je výhodné i pro ty, kteří chtějí zatočit s nějakým tím kilem navíc. Látky, které jsou v čaji obsažené se totiž podílí na efektivnějším využívání již existujícího tuku. Také snižují riziko ukládání nově zkonzumovaných tuků.

Samozřejmě, v tomto ohledu je důležité myslet rozumně a zbytečně se nepřejídat. Rozhodně nečekejte, že pokud vypijete hrnek či dva honeybushe denně, tak pro svou vysněnou postavu nebudete muset obětovat nic dalšího. Jinak řečeno, od zdravé stravy a cvičení vás honeybush sice nezachrání. Rozhodně ale můžete hřešit o trochu častěji než v případě, že byste jeho pití úplně vynechali.

Nepřehlédněte:  Jak zhubnout břicho? Zvolte jídelníček, který obsahuje těchto 15 potravin!

Je tedy patrné, že pokud si chcete udržet zdraví, krásu a elán i do pozdějších let, případně byste rádi zmírnili dopady některého již z existujících onemocnění, je pro vás popíjení čaje honeybush naprosto ideální volbou.

Na druhou stranu, pokud je váš zdravotní stav vážný a berete pravidelně léky, bude lepší, když se zprvu poradíte se svým lékařem. Ačkoliv je pití čaje z honeybushe veskrze bezpečné, měli byste předejít případným kontraindikacím.

Jak správně připravit honeybush

Aby byl efekt čaje co možná nejlepší, určitě se hodí vědět, jak ho správně připravit. I když nejde o nic složitého, rozhodně vám doporučujeme tento postup dodržet. Když budete chtít, můžete si z přípravy čaje udělat svůj pravidelný rituál. Je totiž všeobecně známo, že pokud vám příprava pokrmu či nápoje působí radost, (včetně toho, že jíte a pijete ze svého oblíbeného nádobí), zdravotní efekt se ještě znásobí. (Psychika je mocná čarodějka.)

Čaj připravíte tak, že jednu čajovou lžičku honeybushe přelijete vroucí vodou. V tomto ohledu bychom vám doporučili, abyste na čajové lístky použili ponorné, nebo klasické sítko. Čaj nechte louhovat zhruba 5-7 minut. Po tomto časovém úseku lístky vyjměte a můžete pít.

Honeybush - zdroj vitamínů

Pokud chcete vyzkoušet studenou variantu čaje, postupujte úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že čaj vložíte do lednice, nebo pro rychlejší ochlazení použijete několik kostek ledu. Do čaje je možné přidat na dochucení i kousek vašeho oblíbeného ovoce.

Oproti klasickým čajům má honeybush jednu nespornou výhodu. Časem nezačíná hořknout. Proto je chutný i po několikerém ohřátí či úplně studený.

Uvidíte, že pokud budete pít honeybush pravidelně, brzy se dostaví první pozitivní účinky. V dlouhodobém horizontu se pak vyhnete řadě nepříjemných onemocnění. Jako bonus na závěr budete naprosto klidní, a i vaše nálada by měla být o mnoho lepší.

Zkušenosti s čajem

Aby bylo možné posoudit, zda je honeybush pouhým lákadlem na lidi, nebo má opravdu prokazatelné účinky, podíváme se na to, jak jej hodnotí samotní uživatelé.

Pozitivní hodnocení čaje se nejčastěji týkalo: 

 • Lahodné vůně a chuti
 • Celkového zklidnění mysli
 • Zmírnění bolestí, které měly příčinu v nervovém systému
 • Že jej lze podávat i dětem
 • Že nerozhází spánkový rytmus (kvůli absenci kofeinu)
 • Pití za studena i za tepla
 • Pití v těhotenství a v době kojení
 • Zlepšuje stav pleti

Co se týče negativ, v podstatě žádné nebyly. Někdo si čaj ještě s chutí přisladí. Pro stoupence silnějších čajů může být jeho chuť jemnější než ta, na kterou byli zvyklí.

Závěr

Honeybush je oblíbený především proto, že jej může konzumovat téměř úplně každý. (V případě pochybností se obraťte na svého lékaře.) Děti do sebe nedostanou nežádoucí kofein, těhotné a kojící ženy nepřijdou o důležité minerální látky a u již nemocných dojde ke zlepšení jejich zdravotního stavu. (Minimálně u žen v přechodu a u lidí spálených sluncem určitě. Ačkoliv jejich stav nelze považovat za nemoc.)

Pokud vám není vaše zdraví lhostejné, případně byste si jen rádi vychutnali něco dobrého, co může mít eventuelně dobrý vliv na vaše tělo, určitě honeybush zkuste.

Máte s tímto čajem nějakou zkušenost? Dejte nám vědět do komentářů. 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář