Hamiltonův hmat: Může urychlit porod? Zkušenosti a rizika

Ač těhotné ženy většinou vnímají svůj požehnaný stav pozitivním způsobem, řada z nich má noční můry z porodu. Bude všechno v pořádku? A nebudou mi porodníci dělat něco, co si nepřeji? Jediná cesta, jak zajistit spokojenost je větší informovanost. Proto si osvětlíme, co je Hamiltonův hmat.


Jakmile žena otěhotní, dá se říct, že její tělo najednou není její. V souvislosti se sledováním vývoje dítěte ženy podstupují nepřebernou škálu vyšetření, která mají odhalit jakýkoliv potenciální problém. Většinou to zahrnuje test na těhotenskou cukrovku, ultrazvuky, odběry krve, testy na pohlavně přenosné choroby…. A spoustu dalších.

Hamiltonův hmat: Může urychlit porod? Zkušenosti a rizika

Tento trend však neustává ani po příjezdu do porodnice. Ženy jsou podrobené vyšetřením a zákrokům, kterým mnohdy nerozumí, nebo s nimi dokonce nesouhlasí. (Ano, bohužel i to se u nás děje.) Kvůli bolesti, strachu a dalším faktorům však nemají často šanci o sobě kompetentně rozhodovat. Když k tomu ještě přidáme obavy z toho, jak moc bolí porod, je pochopitelné, že stále více žen chce mít v tomto vypjatém životním okamžiku spolehlivý doprovod, kterým může být buď najatá porodní asistentka (která se o ženu stará v průběhu celého těhotenství a ke které má důvěru), dula (která se může specializovat na aromaterapii a na lidskou podporu během porodu), partner nebo někdo z rodiny.

Proto se podíváme na to, co je Hamiltonův hmat, který je pro mnohé ženy velkým strašákem. Také se ale podíváme na to, co spouští porod a kvůli čemu se nejčastěji doporučuje vyvolání porodu před termínem.

Termín porodu

Hamiltonův hmat: Může urychlit porod? Zkušenosti a rizika

Ženy v průběhu těhotenství získají od svého lékaře vypočítaný termín porodu. Ten je však pouze orientační. Začátek těhotenství se totiž počítá od data poslední menstruace, kdy žena ještě (s velkou pravděpodobností) těhotná ještě nebyla. Často se tedy hovoří o tom, že u pravděpodobného data porodu je nutné počítat se zhruba dvěma týdny před a dvěma týdny po. 

V případě, že žena neporodí dřív, nebo v přesně stanovené datum (spontánně, či plánovaným císařským řezem), říkáme, že přenáší. Lékaři vyžadují častější kontroly a ženu připravují na to, že bude nejspíš nutné porod vyvolat medicínskou cestou v porodnickém zařízení. 

Hamiltonův hmat

Právě v této fázi přichází na scénu Hamiltonův hmat. Jde o lékařský úkon, který má navodit vyvolání porodních kontrakcí, které vedou k vypuzení dítěte. Poprvé byl tento termín použit v roce 1810. 

Jak se provádí?

Pokud pořád nedochází k odplavení plodové vody, lékař se může rozhodnout, že vsune ženě prst do děložního hrdla a mechanicky oddělí vak blan od poševního vchodu. Tímto postupem by mělo dojít k vyplavení prostaglandinů, které vyvolávají porod. Vzhledem k tomu, že jde o potenciálně rizikový zákrok, je nutné, aby o něm personál rodičku plně informoval. (Včetně veškerých rizik.) K provedení tohoto zákroku je také nutný podepsaný informovaný souhlas. (Což může být kamenem úrazu, protože rodičky ho podepisují už před nástupem a vzhledem ke své situaci nemají mnohdy kapacitu si ho v klidu projít. Ne každý personál navíc přistupuje k rodící ženě přátelsky a vstřícně v případě, že se rozhodne se hájit. Proto je dobré mít načtené informace a mít s sebou přítomen doprovod.)

Pro a proti

Hamiltonův hmat: Může urychlit porod? Zkušenosti a rizika

Stejně, jako všechny jiné věci na světě má i Hamiltonův hmat svá pro a proti. Mezi jeho výhody patří nepochybně to, že do těla ženy není aplikována žádná chemie. Jde jen a pouze o manuální stimulaci k porodu. Některé ženy také uvádějí, že je Hamiltonův hmat nebolel.

Na druhou stranu, Hamiltonův hmat nepomáhá vždycky. Jen v případě, že je tělo ženy připravené na porod a potřebuje už jen malé pošťouchnutí. V opačném případě s ním Hamiltonův hmat ani nehne. Některé ženy také uvádějí, že je tento zákrok velmi bolel a některé po něm dokonce začaly krvácet. Rizikem Hamiltonova hmatu je i zavlečení infekce.

Kdy se Hamiltonův hmat nedělá?

Existuje i několik situací, kdy Hamiltonův hmat provádět nelze.

Jeho kontraindikací je:

  • Nízko položená placenta
  • Abnormalita placenty
  • Porod císařským řezem
  • Přítomnost streptokoka skupiny B

Co spouští přirozený porod?

Přirozený porod je fyziologický proces, který probíhá samovolně a bez vnějších zásahů. Technicky vzato, Hamiltonův hmat se snaží porod urychlit, takže už o jeho použití lze říct, že přirozený porod až tak úplně nepodporuje. I když spouštěčům porodu zatím stále ještě úplně nerozumíme, s velkou pravděpodobností na něj má vliv i okolní prostředí. Pokud se ženy mohou soustředit samy na sebe a cítí se bezpečně, mohou jejich těla produkovat hormony, které jsou pro přirozený porod důležité. (Někdy se dokonce uvádí, že rodící ženy se dostávají až do změněného stavu vědomí. Když je žena vyrušována nebo se necítí bezpečně, může to mít negativní vliv na postup a délku porodu. Což pak vede k vnějším zásahům a možným komplikacím.)

Nepřehlédněte:  Jaké vitamíny byste měli brát každý den

Kdy je předčasný porod žádoucí?

V některých případech je moudré, že lékaři nečekají na termín přirozeného porodu, ale rozhodnou se ho uspíšit. Může jít například o situaci, kdy žena přenáší. V případě, že se porod nerozběhne sám, kromě toho, že se může nadále zvyšovat velikost a váha plodu, existuje zvýšené riziko komplikací, včetně úmrtí plodu. (Což odborníci dávají do souvislosti s dosluhující placentou.) Také ale může dojít k ohrožení života nebo zdraví matky a těhotenství je nutné z nějakého vážného důvodu předčasně ukončit. (Může jít o těhotenskou cukrovku, preeklampsii a podobně.)

V neposlední řadě, porod může být vyvolán i z důvodu toho, že došlo k odtoku plodové vody, ale během cca 12 až 24 hodin poté nedošlo k samovolnému porodu. Jelikož taková situace může být pro dítě i matku velmi nebezpečná, opět je lepší, aby tuto situaci pomohl vyřešit zdravotnický personál. Opomenout nelze ani smutnější důvody vyvolání porodu, mezi které patří odumření plodu v děloze, kdy ho tělo nemusí samovolně vypudit.

Dost možná se s doporučením vyvolat porod předčasně setkáte i v případě, že máte vícečetné těhotenství (dvojčata, trojčata…).

Dělali vám během porodu Hamiltonův hmat? Pokud ano, jakou s ním máte zkušenost? 

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hamiltonův_hmat – Hamiltonův hmat (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Hamiltonův_hmat – Hamiltonův hmat (česky)

https://www.vlada.cz/assets/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/dokumenty/Analyza-diskuse-_Zkusenosti-z-porodnic_-na-Facebooku-Ministerstva-zdravotnictvi-CR-.pdf – Analýza diskuze “zkušenosti z porodnic” založené Ministerstvem zdravotnictví na Facebooku (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Přirozený_porod – Přirozený porod (česky)

http://www.porodnice.cz/porod-a-z/umele-vyvolani-porodu – Umělé vyvolání porodu (česky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář