Hamiltonův hmat: Proč se dělá? A je bezpečný?

Ač těhotné ženy většinou vnímají svůj požehnaný stav pozitivním způsobem, řada z nich má noční můry z porodu. Bude všechno v pořádku? A nebudou mi porodníci dělat něco, co si nepřeji? Jediná cesta, jak zajistit spokojenost je větší informovanost. Proto si osvětlíme, co je Hamiltonův hmat.


Jakmile žena otěhotní, dá se říct, že její tělo najednou není její. V souvislosti se sledováním vývoje dítěte ženy podstupují nepřebernou škálu vyšetření, která mají odhalit jakýkoliv potenciální problém. Většinou to zahrnuje test na těhotenskou cukrovku, ultrazvuky, odběry krve, testy na pohlavně přenosné choroby…. A spoustu dalších.

Hamiltonův hmat: Proč se dělá? A je bezpečný?

Tento trend však neustává ani po příjezdu do porodnice. Ženy jsou podrobené vyšetřením a zákrokům, kterým mnohdy nerozumí, nebo s nimi dokonce nesouhlasí. (Ano, bohužel i to se u nás děje.) Kvůli bolesti, strachu a dalším faktorům však nemají často šanci o sobě kompetentně rozhodovat.

Proto se podíváme na to, co je Hamiltonův hmat, který je pro mnohé ženy velkým strašákem.

Termín porodu

Hamiltonův hmat: Proč se dělá? A je bezpečný?

Ženy v průběhu těhotenství získají od svého lékaře vypočítaný termín porodu. Ten je však pouze orientační. Začátek těhotenství se totiž počítá od data poslední menstruace, kdy žena ještě (s velkou pravděpodobností) těhotná ještě nebyla. Často se tedy hovoří o tom, že u pravděpodobného data porodu je nutné počítat se zhruba dvěma týdny před a dvěma týdny po. 

V případě, že žena neporodí dřív, nebo v přesně stanovené datum (spontánně, či plánovaným císařským řezem), říkáme, že přenáší. Lékaři vyžadují častější kontroly a ženu připravují na to, že bude nejspíš nutné porod vyvolat medicínskou cestou v porodnickém zařízení. 

Hamiltonův hmat

Právě v této fázi přichází na scénu Hamiltonův hmat. Jde o lékařský úkon, který má navodit vyvolání porodních kontrakcí, které vedou k vypuzení dítěte. Poprvé byl tento termín použit v roce 1810. 

Jak se provádí?

Pokud pořád nedochází k odplavení plodové vody, lékař se může rozhodnout, že vsune ženě prst do děložního hrdla a mechanicky oddělí vak blan od poševního vchodu. Tímto postupem by mělo dojít k vyplavení prostaglandinů, které vyvolávají porod. Vzhledem k tomu, že jde o potenciálně rizikový zákrok, je nutné, aby o něm personál rodičku plně informoval. (Včetně veškerých rizik.) K provedení tohoto zákroku je také nutný podepsaný informovaný souhlas. (Což může být kamenem úrazu, protože rodičky ho podepisují už před nástupem a vzhledem ke své situaci nemají mnohdy kapacitu si ho v klidu projít. Ne každý personál navíc přistupuje k rodící ženě přátelsky a vstřícně v případě, že se rozhodne se hájit. Proto je dobré mít načtené informace a mít s sebou přítomen doprovod.)

Pro a proti

Hamiltonův hmat: Proč se dělá? A je bezpečný?

Stejně, jako všechny jiné věci na světě má i Hamiltonův hmat svá pro a proti. Mezi jeho výhody patří nepochybně to, že do těla ženy není aplikována žádná chemie. Jde jen a pouze o manuální stimulaci k porodu. Některé ženy také uvádějí, že je Hamiltonův hmat nebolel.

Na druhou stranu, Hamiltonův hmat nepomáhá vždycky. Jen v případě, že je tělo ženy připravené na porod a potřebuje už jen malé pošťouchnutí. V opačném případě s ním Hamiltonův hmat ani nehne. Některé ženy také uvádějí, že je tento zákrok velmi bolel a některé po něm dokonce začaly krvácet. Rizikem Hamiltonova hmatu je i zavlečení infekce.

Kdy se Hamiltonův hmat nedělá?

Existuje i několik situací, kdy Hamiltonův hmat provádět nelze.

Jeho kontraindikací je:

  • Nízko položená placenta
  • Abnormalita placenty
  • Porod císařským řezem
  • Přítomnost streptokoka skupiny B

Dělali vám během porodu Hamiltonův hmat? Pokud ano, jakou s ním máte zkušenost? 

Nepřehlédněte:  Ideální váha pro otěhotnění

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hamiltonův_hmat – Hamiltonův hmat (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Hamiltonův_hmat – Hamiltonův hmat (česky)

https://www.vlada.cz/assets/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/dokumenty/Analyza-diskuse-_Zkusenosti-z-porodnic_-na-Facebooku-Ministerstva-zdravotnictvi-CR-.pdf – Analýza diskuze “zkušenosti z porodnic” založené Ministerstvem zdravotnictví na Facebooku (česky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2022    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář