Náhlý výskyt pupínků na kůži? Možná trpíte folikulitidou

Folikulitida na zadku je častým problémem, za který se mnoho lidí stydí. Víte ale, že existuje i folikulitida ve vlasech, či dokonce folikulitida na genitáliích? Pokud nevíte, jestli jí náhodou netrpíte, nebo víte že ji máte a chcete se jí rychle zbavit, povíme vám vše, co potřebujete znát.


Folikulitida na nohou je mnohem běžnější než například folikulitida na obličeji. A víte proč? Protože na nohou, ale například i v oblasti vašich pohlavních orgánů máte mnohem víc chloupků. To samé platí i o hlavě, která bývá ve většině případů pokrytá vlasy.

Je nám ale jasné, že pro mnoho lidí je toto vysvětlení příliš vágní. Neříká totiž nic o tom, co folikulitida je, nebo proč vlastně vzniká.

folikulitida

O tom všem si ale povíme níže.

Co je to folikulitida

Folikulitida je název pro stav, v průběhu kterého dojde k infekci, či zanícení vlasových folikul. Může postihnout buď jeden, nebo hned několik najednou a na různých částech těla. Obvykle jde ale o ty, které jsou výrazněji ochlupené, nebo pokryté vlasy. Tento stav není nebezpečný, ale může být neestetický, nebo pro někoho dokonce i trapný. Podle toho, jak často s tímto problémem zápolíte rozdělujeme folikulitidu na chronickou, či na akutní. (Chronická folikulitida je dlouhodobý problém, akutní se objeví jen občas a trvá pouze krátce.)

Příznaky folikulitidy

folikulitida

Toho, že máte folikulitidu, si všimnete pravděpodobně celkem záhy poté, co se u vás objeví. Má totiž poměrně jednoznačné příznaky.

Symptomy folikulitidy zahrnují:

  • Otok
  • Svědění
  • Bolest
  • Výtok hnisu

Folikul navíc běžně změní svoji barvu. Může být výrazně červený, bílý nebo dokonce i žlutý.

Kde všude se může folikulitida projevit?

Folikulitida se většinou projevuje tam, kde je větší počet folikul. Z toho důvodu bývá nejčastější ve vlasech, u mužů ve vousech, v oblasti genitálií, v podpaží, na nohou, na zadku nebo na stehnech obecně. 

Příčiny a prevence

folikulitida

Folikulitida může mít mnoho příčin. Většinou se ale uvádí, že folikul je napadený plísní, nebo stafylokokem. Stačí dokonce i to, abyste byli v kontaktu s člověkem, který tyto patogeny nevědomě přenáší. Nelze ale úplně vyloučit ani vliv vašeho životního stylu.

V první řadě se nehodí nosit příliš těsné oblečení. Zvlášť, pokud není dostatečně prodyšné. Riziko představuje i poškození kůže, ke kterému může dojít i vlivem holení žiletkou. Mezi další důvody patří absence sprchy po cvičení, nebo jiné namáhavé činnosti, která způsobuje nadměrné pocení. A pak také oslabený imunitní systém.

Když už se objeví – jak ji léčit

Šampon na folikulitidu nejspíš neseženete (leda, že by vám nějaký výslovně doporučil váš kožní lékař). V závislosti na síle vašich příznaků a příčině zánětu je však možné nasadit antibiotika. Doktor může uvažovat i o nasazení léků proti alergii, které by mohly zmírnit svědění. V průběhu léčby vám možná dokonce zakáže se holit.

Jaké bylinky pomáhají

Některým lidem s folikulitidou pomáhá aloe vera, o kterém se říká, že má zvlhčující a zklidňující účinky. Stačí si tedy obstarat čistý aloe vera gel. Další lidé se spoléhají i na natírání postižených míst esenciálními oleji (pozor, musí být určené na tělo a musí být smíchané s nosným olejem => třeba s olivovým, nebo slunečnicovým olejem). Běžně se používá například tea tree olej, skořicový olej nebo heřmánkový olej. Nezapomínejte ale na to, že olej by se neměl na pokožku aplikovat příliš často, protože některé z nich mohou být agresivní (tea tree, eukalyptus, skořice…) a mohly by vám ve finále spíš uškodit.

Babské rady

Aby nedocházelo k nadměrnému zanášení folikul, je dobré dodržovat zásady dobré osobní hygieny. To znamená, že se budete umývat teplou vodou jednou, nebo dvakrát denně. Nezapomínejte na mýdlo, které by mělo být hypoalergenní a bez parfemace. Někomu dokonce pomáhají teplé obklady a oplachy z peroxidu vodíku. (U těch ale pozor. Nejprve se o nich poraďte s lékařem, nebo s lékárníkem.) 

Řešili jste někdy potíže s folikulitidou? Pokud ano, jaký je váš osvědčený trik, jak se jí rychle zbavit?

Nepřehlédněte:  Magnetoterapie - šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/skin/folliculitis-home-treatment – Domácí prostředky na folikulitidu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/folliculitis – Vše o folikulitidě (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318551 – Co potřebujete vědět o folikulitidě (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář