Filcky čili muňky: Co jsou zač a jak se jich zbavit?

Když častěji střídáte sexuální protějšky, je potřeba zodpovědné chování, jinak vám hrozí, že si časem uženete pohlavně přenosnou nemoc, která vás může omezovat až do konce života. Ne vždy je situace tak vážná, ale asi vás moc nepotěší, že se touto cestou mohou šířit i nevítaní parazité, mezi které patří takzvané muňky. Jak je poznáte? A jak se jich můžete zbavit? Na to se společně zaměříme níže.

Co si budeme povídat, sex sice patří k životu, ale může nám do něj také přinášet mnohá úskalí. Kromě nechtěného otěhotnění může jít i o způsob, jak se člověk nakazí nějakou zákeřnou chorobou. Případně mu tato aktivita způsobí jinou indispozici, kterou je napadení filckami/muňkami.

Jelikož jde o téma, o kterém se (například ve srovnání s osvětou proti šíření HIV) tolik nemluví, podíváme se na to, jaké mají muňky příznaky a jak zhruba probíhá jejich léčba.

Co jsou muňky

Muňky jsou parazité, kteří se v mnohém podobají vším. (Ano, jde tedy o hmyz.) Nejlépe se jim žije v oblasti pubického ochlupení. Stejně jako klasické vši se muňky živí krví a způsobují svědění. Přenos tohoto parazita obvykle probíhá prostřednictvím pohlavního styku. Zajímavostí je, že tento typ parazita je častější u lidí, kteří už mají nějakou zkušenost s pohlavně přenosnými chorobami.

Jak funguje přenos

Filcky čili muňky: Co jsou zač a jak se jich zbavit?

Muňky se mohou přenášet prostřednictvím jakéhokoliv intimního kontaktu, nejčastěji ale v průběhu sexuálního styku s někým, kdo muňkami trpí. V některých případech se k nim lze dostat i tak, že použijete ručník, nebo použijete závadné povlečení a ložní prádlo. Stejně jako u vší pak muňky nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou nymfy, které se živí lidskou krví.

Co určitě není možné je to, abyste se nakazili muňkami ze záchodového prkénka, nebo z nábytku. Také nedovedou skákat a padají jen ve chvíli, kdy jsou mrtvé. Také je potřeba vědět, že neexistuje nic jako inkubační doba.

Příznaky

Nyní se podíváme na to, jak napadení muňkami včas detekovat.

Mezi hlavní příznaky patří:

  • Svědění v genitální oblasti (než se ale začnete děsit, svědit vás může i kůže po holení a podobně)
  • Nízká horečka
  • Nedostatek energie
  • Namodralé tečky v oblasti pubického ochlupení (což jsou ve své podstatě kousance)

Výhodou je, že v mnoha případech dovedete muňky detekovat na svém těle i pouhým pohledem. Jelikož jsou ale menší než klasické vši, možná si budete muset vzít do ruky lupu, abyste vše pořádně viděli. V případě, že na sobě něco takového vypozorujete, měli byste okamžitě kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.

Jak probíhá léčba?

Filcky čili muňky: Co jsou zač a jak se jich zbavit?

V první řadě vám lékař řekne, že nemáte mít s nikým pohlavní styk. Je dále docela dobře možné, že vás vyzve k tomu, abyste kontaktovali své poslední sexuální partnery, kteří by se měli nechat taktéž neodkladně vyšetřit a léčit. A to i v případě, že zatím nemají žádné problémy.

Dále je potřeba provést důkladnou dekontaminaci sebe, svého ložního prádla a oblečení. Lékař vám také může doporučit speciální topické přípravky, které se aplikují na kůži, a které mohou muňky efektivně zahubit. Jelikož ale po úmrtí muněk mohou zůstat na vašem ochlupení nevylíhnutá vajíčka, obecně se doporučuje se oholit. (A žiletku následně vyhodit.)

Takhle jim můžete předcházet

Filcky čili muňky: Co jsou zač a jak se jich zbavit?

Určitě se vyplatí znát způsoby, jak můžete muňkám na svém těle předcházet. V první řadě s nikým nesdílejte ručníky a dávejte si dobrý pozor na povlečení. (Určitě není vhodné používat to, které použil někdo před vámi.) Také nemějte sexuální styk s někým, kdo trpí muňkami.

V neposlední řadě vám může pomoci i hladké oholení pubického ochlupení, nebo alespoň jeho pravidelné zastřihávání. Díky tomu by mělo být jednodušší případný problém detekovat včas. (V neposlední řadě ale nabádáme i k tomu, abyste se chovali v sexuální oblasti maximálně zodpovědně.)

Zdroje informací

Nepřehlédněte:  Kryolipolýza - už jste o ní slyšeli?

https://www.healthline.com/health/std/pubic-lice – Vše o muňkách (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/173681 – Muňky a jak se jich zbavit (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář