Cukrovka a deprese: Začarovaný kruh, který trápí čím dál víc lidí

Cukrovka je zdravotní problém, který může mít mnoho příčin. Někdo ji má vrozenou, další se k ní dopracuje svým dlouhodobě nezdravým životním stylem. Jakou souvislost má ale deprese s cukrovkou? A jak se dá tato kombinace problémů řešit?

Cukrovka se rozděluje na dva základní typy. Cukrovka I. typu je vrozená a je to ve své podstatě autoimunitní choroba. V průběhu této nemoci tělo napadá slinivku, která je zodpovědná za produkci inzulinu.

Cukrovka II. typu se označuje jako získaná. Nikdo z nás se s ní nenarodí, ale vlivem nezdravého životního stylu může dojít k tomu, že tělo nedovede normálně metabolizovat cukr.

Předtím, než člověk dospěje k cukrovce II. typu, se poměrně běžně vyskytuje stav, kterému se říká prediabetes. Sice to neznamená, že je člověk nemocný cukrovkou, ale pokud se nezačne okamžitě hlídat, existuje velká pravděpodobnost, že se u něj cukrovka II. typu postupem času objeví.

Jak je to ale s cukrovkou a depresí?

Souvislost deprese a cukrovky

Cukrovka a deprese

V poslední době se ukazuje, že lidé, kteří trpí cukrovkou, mají až dvakrát větší riziko vzniku deprese. Riziko je ještě větší, pokud se cukrovka začne projevovat nějakým pro život nepříjemným způsobem.

Zatím není tento jev dostatečně prozkoumán, odborníci se ale domnívají, že jde o vedlejší efekt změny metabolismu, který působí na mozek. Také nelze zcela vyloučit, že lidé, kteří trpí depresí, jsou náchylnější k onemocnění cukrovkou. (Z toho důvodu se doporučuje, aby lidé s historií deprese častěji sledovali hladinu svého krevního cukru.)

Příznaky deprese u cukrovkářů

Cukrovka a deprese: Začarovaný kruh, který trápí čím dál víc lidí

Příznaky deprese mohou mít různou sílu. Některé jsou navíc celkem nenápadné, takže nemusíte mít vůbec tušení, že máte nějaký problém.

Všímejte si:

  • Nezájmu o aktivity, které jste měli rádi
  • Nespavosti, nebo nadměrné spavosti
  • Ztráty chuti k jídlu, nebo přejídání
  • Neschopnosti se soustředit
  • Sebevražedných myšlenek
  • Sebepoškozování
  • Letargie
  • Úzkosti a nervozity
  • Pocitu izolovanosti

Pokud u sebe, nebo svých blízkých něco podobného zaregistrujete, je žádoucí vyhledat pomoc odborníka na duševní zdraví.

Léčba

Cukrovka a deprese léčba

Jakmile projdete diagnostikou, lékař vám doporučí vhodný způsob léčby. Můžete například užívat antidepresiva. (Psychiatr, který tyto léky předepisuje, by měl ale vědět, že se léčíte s cukrovkou a jaké konkrétní léky denně berete.)

Dále můžete docházet na psychoterapii, která vám pomůže identifikovat spouštěč vašich depresivních stavů. Jakmile se vám to povede, naučíte se, jak je lépe zvládat. V neposlední řadě nelze ignorovat ani vliv životního stylu.

Prospěje vám například:

  • Zdravý jídelníček
  • Pravidelný spánkový režim
  • Redukce stresu
  • Podpora rodiny a přátel

Jak tedy vidíte, nejde o nepřekonatelný problém. Ve svém vlastním zájmu byste ale měli vyhledat pomoc, která vám pomůže zvýšit kvalitu vašeho života.

Máte cukrovku? Pokud ano, pociťujete, že máte problémy s depresí?

Nepřehlédněte:  Jak na patní ostruhu: Léčba, bylinky, babské rady

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/depression – Deprese a cukrovka (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/diabetes-and-depression/faq-20057904 – Jak zvládat depresi a cukrovku (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář