Jak je to s chůzí a hubnutím

Chůzí můžete měsíčně shodit i 3 kila, nevěříte? Podívejte se, jak začít hubnout chůzí, proč je lepší než běh a jak udržet správné tempo. Dobrých výsledků dosáhnete i při jízdě na kolečkových bruslích nebo na kole. Je třeba si ale hlídat tepovku.

Chůze je pro nás nejpřirozenějším pohybem. Tuto aerobní pohybovou aktivitu můžeme proměnit na zázračné účinky hubnutí. Pokud si navíc zvolíte správné tempo, měsíčně můžete obyčejnou chůzí zhubnout až 3 kilogramy. Nemusíte trávit celé hodiny v posilovně a tělocvičně nebo běhat v parku a kila půjdou sama dolů.

Jak je to s chůzí a vlivem na hubnutí

Pokud máte málo času, jste líní a spíše si vymýšlíte výmluvy, proč dneska nemůžete jít cvičit, zkuste svá 3 kila měsíčně zhubnout chůzí, na kterou potřebujete 180 minut času. Pokud se budete svižnému tempu chůze věnovat 4x týdně po dobu 45 minut, vaše kila půjdou dolů.

Jak je to s chůzí a hubnutím

Kde a jak začít

 • místo ježdění výtahem choďte po schodech
 • místo MHD jděte do práce i z práce pěšky, nebo aspoň vystupte o pár zastávek dříve, pěšky choďte cvičit i nakoupit
 • procházky postupně prodlužujte
 • pořiďte si kvalitní a pohodlnou obuv
 • pokud vás spíše nestahuje kamarád či kamarádka dolů, zkuste si je vzít za parťáka a choďte na tyto procházky společně
 • pořiďte si psa a choďte alespoň jednu za den na delší procházku
 • pohlídejte si optimální tepovou frekvenci, muži 214 – (0,8x věk) a ženy 209 – (0,9x věk), aerobní pásmo je 65 až 75 % maximální tepové frekvence

Chůze versus běh

Mnoho výzkumů potvrzuje, že klasická chůze je mnohem lepší než oblíbený běh. Chůze je také zdravější než běh, zejména pro lidi s nadváhou. Při chůzi nejsou klouby tolik zatěžovány a eliminujeme případná zranění, jako je vyvrtnutý kotník nebo natržená šlacha. Během chůze můžeme efektivně kontrolovat tepovou frekvenci a spalujeme tuky a ne cukry.

Jak je to s chůzí a hubnutím

Jak často se hýbat pro hubnutí

Ideální je, pokud se budete denně hýbat minimálně 30 minut. Nevymlouvejte se na to, že nestíháte, protože půl hodiny si denně najde každý.

Nepřehlédněte:  Neinvazivní liposukce: Alternativa té klasické?

Jak poznat správné tempo

Ideální je tempo 6 kilometrů v hodině. Vybavte se proto chytrými hodinkami nebo krokoměrem a tempo si neustále hlídejte. Setrvat v tempu stačí alespoň 30 až 45 minut. Ze začátku klidně můžete jít pomaleji, ale jakmile se rozhýbete, přidejte do kroku. Pak si zase dejte 5 minut pomalejšího tempa, které bude zase střídat tempo rychlejší. Na konci procházky se vždy nezapomeňte opravdu důkladně protáhnout.

Spalujte tuky místo cukrů

Tuky spalujeme pouze v aerobním pásmu. Abychom zjistili, kdy tělo pálí tuky a nikoli cukry, je třeba určit svoji maximální tepovou frekvenci a z ní si vypočítat aerobní pásmo. Jde o stav, kdy je tělo dostatečně zásobeno kyslíkem a může účinně spalovat místo cukrů tuky. Správnou tepovku změří tepoměr. Poznat ji můžete i podle toho, že se během chůze nezadýcháváme a nelapáme po dechu. Mělo by jít normálně mluvit. Na šnečí tempo ale zapomeňte.

Jak je to s chůzí a hubnutím

Proč je vlčí hlad signálem úspěchu

Jde o signál, že spalujete tuky a ne cukry. Už před závěrem chůze byste měli pocítit vlčí hlad. Pokud se nedostavil. Jdete pomalu nebo krátkou dobu.

Správné složení jídelníčku

Po procházce budete mít takzvaný vlčí hlad. Než ale vyluxujete ledničku, raději si dejte dostatek neperlivé a čisté vody. Pak dodejte tělu trochu sacharidů z ovoce nebo jiné dietnější přílohy, hodně zeleniny, dostatek bílkovin a kapku zdravých tuků přispívajících k regeneraci svalových buněk. Měli byste však počkat 60 až 90 minut a pak si dát zdravý talíř. Z poloviny by měl být tvořen zeleninou, ze čtvrtiny přílohou a z druhé čtvrtiny bílkovinami.

Základ efektivního hubnutí

 • dejte si reálný cíl, raději dlouhodobý a rozčleněný na menší části
 • ujasněte si, proč chcete vlastně zhubnout
 • oznamte plánem rodině a přátelům, nenechte se zviklat a odradit
 • spočítejte si maximální tepovou frekvenci a aerobní pásmo
 • navíc přidejte aktivity, které vás baví
 • dodržujte zásady zdravého stravování
 • odměňujte se za každý úspěch, ale ne jídlem

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář