Cholesterolová dieta. Tu musíte zkusit.

Pokud máte podle výsledků krevních testů zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, musíte upravit svůj jídelníček. Je to třeba i v případě, kdy vám lékař předepsal k užívání léky na snížení cholesterolu.

Cholesterol – co to přesně je?

Cholesterolová dieta účinky léků znásobí. Cílem je snížit hladinu LDL cholesterolu. Jeho příjem se při dietě snižuje na 300 až 200 mg denně. Je třeba zkoumat složení tuků v jídelníčku. Především jde o omezení tuků živočišného původu jako je sádlo, máslo, mléčné výrobky i tučné vepřové a hovězí maso. Nejlepší je nahradit tyto tuky živočišného původu v co největší míře raději tuky rostlinného původu. Jde o rostlinný olej, margaríny, semínka a ořechy. Tyto potraviny obsahují opravdu velké množství omega-6 a omega-3 více nasycených mastných kyselin. Ty chrání srdce a cévní systém.

Při vyšetření krve se rozlišují dva typy:

 • LDL cholesterol, který nese cholesterol z jater do těla, čímž přispívá k ateroskleróze a jeho hladina by měla být co nejnižší, asi do 3 mmol/l
 • HDL cholesterol cholesterol sbírá, v játrech ho likviduje a jeho množství by mělo být vyšší, nad 1 mmol/l u mužů a nad 1,2 mmol/l u žen. Celkově by cholesterol měl být nanejvýš 5 mmol/l.

Jak se zbavit vysokého cholesterolu

Dejte přednost zejména rybám a vláknině. I tučné ryby obsahují hodně mastných kyselin, takže jej třeba je do jídelníčku zařazovat co nejvíce, nejlépe 2x týdně. Některé z omega-3 nenasycených mastných kyselin si náš lidský organismus neumí sám vytvořit, takže je nutné mu je dodat ve stravě.

Velmi blahodárně ovlivňuje hladinu cholesterolu i vláknina, která je ve velkém množství obsažená v zelenině a ovoci. Cholesterol pomáhají snižovat některé potraviny, jako fazole, jablka či mrkev. Cholesterolová dieta je velký pomocník.

Výhody cholesterolové diety

 • snížení hladiny špatného LDL cholesterolu
 • vynecháváte nevhodné živočišné tuky
 • preventivní opatření proti mozkovým, cévním a srdečním příhodám
 • společně s léky se stav cholesterolu upraví dlouhodobě
 • snížení hmotnosti

Nevýhody cholesterolové diety

 • je třeba vynechat některé zamilované potraviny
 • vysoký obsah vlákniny v dietě je nevhodný po infarktu nebo mozkovou cévní příhodě

fazole

Které potraviny nám k tomu pomohou

Je třeba konzumovat hodně vlákniny. Každodenní jídelníček obohaťte o ovoce a zeleninu. Nejvhodnější jsou ovocné svačiny a zeleninové saláty servírované ke hlavním jídlům. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné s pořádnou porcí vlákniny. Bílé pečivo má na rozdíl od celozrnného hodně jednoduchých cukrů, které se mění v energii a následně tvoří v těle tuk. Věnujte pozornost potravinám, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v těle.

Pozitivní efekt nabízí luštěniny, zejména fazole, čočku, sóju a celou řadu dalších. Bojovníkem proti vysoké hladině cholesterolu jsou ořechy a semínka. Dále je to i zelí, mrkev, cibule nebo brokolice. Z ovoce jsou to zejména hrušky, pomeranče, jablka a meruňky. Z ryb jsou nejvhodnější losos, tuňák, makrela, sardinky a sledě.

Nepřehlédněte:  Forskolin na hubnutí: Recenze, zkušenosti a diskuze

uzeniny

A které naopak musíme vyloučit

Jakých potravin byste se naopak měli raději vyvarovat? Především jde o vepřové maso a výrobků z něj, jako paštiky, párky, klobásy, salámy a další uzeniny, vnitřnosti, vaječný žloutek, máslo, plnotučné mléčné výrobky, jako smetana, smetanové jogurty s vysokým obsahem tuku, plnotučné mléko a tučné sýry, dále pak sladkosti, zákusky, dezerty a bílé pečivo.

Dostatek pohybu

Ke snížení hladiny cholesterolu byste se měli věnovat každý den náročnější pohybové aktivitě 30 až 60 minut. Můžete si cvičení rozdělit i na desetiminutovky. Během týdne musí jít minimálně o 150 minut pohybu.

Najděte si pohyb, který vás prostě bude bavit. Zkuste rychlé procházky, jezděte na kole, zajděte si zaplavat nebo se oddejte cvičení v posilovně i v tělocvičně. Může jít i o pomalejší pohybové aktivity, jako je jóga, pilates, kalanetika a podobně. Sport a pohyb by pro vás neměl být nutností, ale příjemně strávenou aktivitou.

Doplňky stravy

Doporučují se na vysoký cholesterol i doplňky stravy obsahující vlákninu, jako ovesné otruby, psyllium, chlorela nebo ječmen. Pomoci mohou extrakty z artyčoku, zeleného čaje, rybí olej, niacin i sójové proteiny.

Hladinu LDL i celkového cholesterolu snižuje doplněk stravy obohacený syrovátkovým proteinem. Především ženám po přechodu a lidem s vysokou hladinou cholesterolu v krvi může k jeho snížení pomoci i lněné semínko.

Vliv na hladinu cholesterolu má i česnek a doplňky stravy s jeho obsahem. Dále doplňky stravy z červené fermentované rýže, což je rýže s plísní Monascus purpureus obsahující látky monacoliny. Monacolin K je látka, kterou obsahuje lék na snížení cholesterolu Lovastatin.

Jídelníček na 5 dní

 1. den

Snídaně: Dietní párky s celozrnným pečivem

Svačina: Fazolový salát

Oběd: Pečená štika a opékané brambory

Svačina: Jablko

Večeře: Dušené kapustové karbanátky a vařené brambory

 1. den

Snídaně: Mixovaná zeleninová kaše s celozrnným pečivem

Svačina: Salát z rajčat a paprik

Oběd: Kuře na paprice a rýže natural

Svačina: Pomeranč

Večeře: Rýžový nákyp s ovocem

 1. den

Snídaně: Čočková polévka

Svačina: Celozrnný plátek chleba a sardinky

Oběd: Pečený losos a bylinkové brambory

Svačina: Hruška

Večeře: Zapečená brokolice nebo květák

 1. den

Snídaně: Kornspitz se šunkou

Svačina: Mrkvový salát

Oběd: Králík na česneku a vařené brambory

Svačina: Švestky

Večeře: Pečená makrela a zeleninový salát

 1. den

Snídaně: Fazolová polévka

Svačina: Zelný salát

Oběd: Telecí maso na smetaně a rýže

Svačina: Meruňky

Večeře: Krůtí medailonky s kari omáčkou a rýží

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář