Čepy na mandlích: Jak se jich co nejdříve zbavit?

Nikdo nemá rád, když ho bolí v krku. Natož, když jsou příčinou tohoto stavu čepy na mandlích. Jelikož se jedná o velmi nepříjemný zdravotní stav, který dost zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života, nabídneme vám nápady, které vám zajistí rychlou pomoc.

Někdy je bolest v krku produktem obyčejného sezónního nachlazení, které po pár dnech klidu zase přejde. Horší variantou je angína, kterou mohou doprovázet čepy na mandlích. Ty jsou pak bolavé a citlivé.

Jelikož jde o jeden z nejběžnějších zdravotních problémů u dospělých lidí, podíváme se na to, jak se léčí a na způsoby, jak si lze od jeho projevů alespoň na čas ulevit.

Tak určitě pokračujte ve čtení!

Co jsou čepy na mandlích?

Jde o zánět, který u dospělých často postihuje krční mandle. Obvykle úzce souvisí s těžší angínou, či s angínou, která se pravidelně vrací. V závislosti na tom, co tento stav vyvolalo může jít o problém chronický, opakující se nebo akutní.

Čepy na mandlích: Jak se jich co nejdříve zbavit?

Příznaky čepů na mandlích

To, že vás trápí čepy na mandlích poznáte podle:

  • Pocitu cizího tělesa v krku
  • Zápachu z úst
  • Únavy
  • Bolesti v krku
  • Problémů s polykáním
  • Nakřáplého hlasu
  • Zvětšených krčních uzlin
  • Zarudlých, nebo naopak nápadně bledých krčních mandlí

Dále může být přítomná bolest hlavy, horečka, nebo bolest ucha, které je podrážděné kvůli bolesti v krku.

Léčba čepů na mandlích

Jakmile začnete pociťovat horšící se příznaky, objednejte se na konzultaci ke svému obvodnímu lékaři. S jeho návštěvou neotálejte ani v případě, že máte vysokou horečku (nad 39,5 °C), cítíte slabost ve svalech, máte ztuhlý krk nebo se vaše příznaky nelepší ani po dvou dnech.

Lékař se vám podívá do krku a možná se rozhodne provést z něho výtěr, který přesně určí, zda jde o nákazu bakteriemi, nebo viry. Také není vyloučeno, že budete požádáni o odběr vzorku krve.

V případě, že jde o zánět virového původu, lékař nechá tělo, aby si s ním poradilo samo. Na záněty, které jsou způsobené bakteriemi, se pak nejběžněji předepisují antibiotika. 

Domácí tipy pro rychlou úlevu 

Čepy na mandlích: Jak se jich co nejdříve zbavit?

Pokud chcete, můžete se řídit několika obecně doporučenými radami, které by měly urychlit průběh onemocnění a následnou rekonvalescenci. Mnoho z nich dozajista znáte, ale jelikož se říká, že opakování je matkou moudrosti, není na škodu si je pro jistotu připomenout.

Od čepů na mandlích vám může ulevit:

Čepy na mandlích: Jak se jich co nejdříve zbavit?

Překvapivě nedají někteří lidé dopustit na lékořicové pastilky/bonbony. O lékořici se ale říká, že má silné protizánětlivé účinky. (Samozřejmě ale hodně záleží na tom, jaké výrobky z ní si vyberete, protože ne všechny jsou stejně kvalitní.) 

Pokud je bolest ve vašem krku opravdu neúnosná, poproste jiného člena rodiny, aby vám dal zmrazit trochu vody a udělal z ní drť. Tu pak po malých částech polykejte. Tím by mělo dojít k mírnému znecitlivění bolavé tkáně. Rozhodně to ale nijak nepřehánějte. Poslední, o co byste měli zájem, je bolavý žaludek, nebo nachlazení. 

Po vyléčení se pak nezapomeňte věnovat účinné prevenci. Mezi nejlepší taktiky patří redukce kontaktů se zjevně nemocnými lidmi a kvalitní hygiena rukou.

Měli jste někdy čepy na mandlích? Pokud ano, jak se vám jich podařilo zbavit?

Nepřehlédněte:  Artróza krční páteře: Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Chronická_tonzilitida – Chronická tonzilitida (česky)

https://www.healthline.com/health/tonsillitis – Tonzilitida: Příčiny, symptomy a léčba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-tonsilitis – 5 domácích úlevových prostředků na tonziliditu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář