Jak bojovat s bradavicemi

Bradavice jsou nepříjemné a bolestivé. Často se za ně stydíme a rychle se jich snažíme zbavit.  Jaké máme možnosti v boji proti bradavicím a koho postihují bradavice nejvíce? Podívejme se na to.

Co je to bradavice a jak se přenáší

Bradavice je nezhoubný kožní nádor v malém rozměru. Vyskytuje se na různých částech těla, nejčastěji se nám projeví na rukou nebo na nohou, ale i na obličeji. Bradavice je způsobena papilomavirem – HPV. Ten se rychle přenáší. Stačí pouhý lidský dotyk nebo se jen projít v nedezinfikovaných místech po někom, kdo tu byl před vámi a byl nositelem HPV. Jakmile se virem nakazíte, bradavice se vám na těle objeví do několika týdnů, ale i po několika letech. Záleží na vašem imunitním systému. Můžete být také jen přenašeči a sami na sobě nepozorovat žádné účinky HPV. Nejvíce jsou jimi ohroženy děti, alergici a osoby s oslabenou imunitou.

Kde se bradavicím daří

Nejčastěji bývají bradavice na rukou, na nohou nebo na obličeji, protože se v těchto oblastech vyskytuje větší množství potních žláz. Oblasti jsou mnohem vlhčí a častěji bývají vystaveny dotekům okolí nebo s okolím. Tvrdé výstupky v podobě bradavic bývají velmi často kolem nehtů nebo i pod nehty, na prstech, loktech a na kolenou. Buď jde jen o jednu nebo hned celou skupinu bradavic. I když nemusí být bolestivé, obtěžují nás svým vzhledem a nebezpečím rychlého rozšíření.

Jak bojovat s bradavicemi

Jak na odstranění bradavic

První možností je zkusit vyčkat, zda bradavice sama nezmizí. Bradavici nikdy nezkoušejte zapilovat, zastřihávat, obrušovat nebo vylupovat. Hrozí vám pak totiž rozšíření bradavic do dalších oblastí. Další možností je použití různých prostředků, které se zakoupíte v lékárně, nebo zkusíte invazivní zákroky u dermatologa.

Odstraňování bradavic doma

Osvědčená bylinka rostoucí okolo vlhkých cest se nazývá vlaštovičník. Má malé žluté květy a vytéká z ní šťáva. Pravidelné potírání vlaštovičníkovou šťávou, která se line z odlomeného stonku, bradavici zmenší, až postupně celá zmizí. Dejte si jen pozor na potřísnění oblečení. Pere se stejně těžko, jako třeba pampeliška. Doporučuje se i náplast vytvořená z prolisovaného česneku smíchaného s octem. Tu ale nesmíte nechat na prstu či jiném místě moc dlouho. Pomůže i ocet a cibule. Cibuli namočte do octa, aby jím nasákla. Večer si před spaním kousek cibule přiložte na bradavici, přelepte náplastí a zavažte obvazem. Malá bradavice zmizí do 4 dnů. Pomáhá i bramborový škrob, výtažek z jitrocele určený k potírání nebo olej z oregana. Postižené místo se musí potírat několikrát denně. V lékárně se dá zakoupit roztok s kyselinou mléčnou nebo kyselinou salicylovou. Cytostatika přímo ničí buňky, které způsobují bradavici. Pokud to nezabere, můžete si nechat roztok s vyšší účinností předepsat dermatologem.

Nepřehlédněte:  Spála – Jak se projevuje a léčí

Jak bojovat s bradavicemi

Odborné odstranění bradavic

Používá se odstraňování pomocí kapalného dusíku. Jde o kontaktní nebo nekontaktní formou pomocí spreje. Objevuje se však, ale velmi často recidiva a bradavice opět naroste na stejném místě nebo jen o kousek vedle něj. Chirurgický zákrok odstraňuje bradavice pomocí ostré lžičky. Tento účinný zákrok spolehlivě ničí i podkožní buňky. Vyžaduje zašití postiženého místa, následuje zajizvení a místo bývá po zákroku bolestivé. Vyzkoušet můžete cévní laser, který zataví okolí bradavice. Ta dojde o výživu a rychle odumře. Někdy je nutné zákrok zopakovat nebo vyzkoušet jiný typ laseru.

Prevence

Přenosu viru můžete zabránit používáním vlastního ručníku, ponožek i obuvi. Důležitá je také péče o pokožku. Buďte opatrní zejména ve společných prostorách, kde jsou sprchy a bazény. Noste lehké nazouvací pantofle, které zabrání kontaktu s vlhkou podlahou. Dostatečnou imunitu zvýší správná strava s dostatkem vitamínů a minerálů a dobrá životospráva i styl života.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář