Bolest kloubů: 7 tipů na úlevu od bolesti

Bolest kloubů může trápit čas od času každého. Problém je, pokud se zhoršuje rozsah pohybu, objeví se otok nebo zánět, který může signalizovat úraz nebo vážné onemocnění pohybového aparátu. Existují na bolest kloubů nějaké účinné úlevové prostředky? A pokud ano, jaké?

I když ne za každou bolestí kloubů musí být hned artróza, nejspíš se většina z nás shodne na tom, že pokud nás něco bolí, je vlastně celkem jedno, co za to může. Hlavní je, aby to zase brzy přešlo a mohli jsme se věnovat aktivitám, ze kterých máme potěšení a užitek.

Tip: Jak mít správně nastavený pitný režim, který je důležitý pro hydrataci svalů?

Jednou z možností, která vám může z dlouhodobého pohledu ulevit, je kolagen na klouby, který můžete užívat každý den. Co když vás ale něco začalo bolet teď a nemáte čas na to čekat po dobu několika týdnů, než kloubní výživa zabere?

Příčiny bolesti kloubů

Bolest kloubů: 7 tipů na úlevu od bolesti

I když se vám to možná bude jevit zvláštně, za bolestí kloubů se může schovávat zlomenina, kterou jste si mohli způsobit při sportu nebo při práci. (Případně také existují takzvané únavové zlomeniny.)

Dále vás může trápit:

  • Dna
  • Artritida
  • Artróza
  • Bursitida (zánět tíhového váčku)
  • Lupus
  • Osteoporóza

A mnoho dalších. Negativní vliv na klouby může mít překvapivě i leukémie, žloutenka typu B a C, rakovina kostí, lymská borelióza a mnoho dalších. Z toho důvodu je moudré objednat se k lékaři na důkladnou zdravotní prohlídku, v jejímž průběhu se zjistí pravá příčina všech nepříjemností.

Jak si poradit s bolestí kloubů

Redukce hmotnosti

Pokud vám nevadí nějakou dobu čekat a pro dosažení vysněného cíle něco udělat, rozhodně neprohloupíte, když se rozhodnete postupně ztratit část své aktuální hmotnosti. Uvidíte, že se to vyplatí, protože klouby nebudou muset snášet nadměrné zatížení, které jim nemusí dělat zrovna dobře.

Pohyb

Bolest kloubů: 7 tipů na úlevu od bolesti

I když se sotva hnete, je důležité, abyste zůstali fyzicky co nejdéle aktivní. Z toho důvodu je vhodné protahování a kardio cvičení. Skvělým tipem je například chození na procházky. V průběhu pohybové aktivity se klouby promažou kloubní tekutinou. Navíc, pohyb posiluje svaly kolem kloubů a poskytuje jim oporu.

Přikládání obkladů

Zatímco někdo nedá dopustit na priessnitzův zábal, dalším lidem vyhovuje aplikace nahřívacího polštářku nebo sáčku s ledem. Tento tip představuje rychlou úlevu ve chvílích největší krize.

Zdravý jídelníček

Koho trápí chronické choroby pohybového aparátu, které mohou způsobovat záněty, ten by měl zajistit, aby bylo v jeho jídelníčku dostatek potravin s antioxidačním účinkem. Ty mohou podpořit boj organismu s infekcí, což může v konečném důsledku přispět ke zlepšení pohyblivosti a k redukci otoků.

Masáž

Rychlou úlevu vám může nabídnout i jemná masáž bolavého kloubu, kterou si uděláte buď sami doma, nebo ji necháte na profesionálech.

Kloubní výživa

Z dlouhodobého pohledu se vyplatí vyzkoušet i užívání kvalitní kloubní výživy s kolagenem typu I a II, glukosaminem, chondroitinem, MSM, vitamínem C, kadidlovníkem pilovitým a případně i s dalšími látkami, které přispívají k normálnímu stavu kostí. (Vápník, vitamín D, vitamín K…)

Krémy a masti

Bolest kloubů: 7 tipů na úlevu od bolesti

Po přetažení můžete na bolavé místo aplikovat hřejivou nebo chladivou mast s mentolem, arnikou, koňským kaštanem a podobně. Jistě také oceníte volně prodejné a mírně anestetické mastičky, které dovedou nakrátko ulevit od nejhorší bolesti.

Jaké tipy a triky na úlevu od bolesti kloubů znáte vy?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář