Body mass index – co je to

Zkratka BMI a název Body mass index, označuje index tělesné hmotnosti a používá se zejména jako měřítko míry obezity. Tento index se vypočítá vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech a výšky daného člověka umocněné na druhou. BMI umožňuje statisticky porovnat lidi s různou výškou.

Toto měření BMI mohou zdraví lidé použít jako vodítko při určení rizika srdečních, cévních a dalších onemocnění, které se pojí s nadváhou a obezitou. Méně spolehlivé pak už bývá u sportovců, malých dětí, starších osob, těhotných a kojících žen.

Body mass index

Index tělesné hmotnosti vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a výškou. Když hmotnost v kilogramech vydělíme druhou mocninou výšky v metrech, dostaneme hodnotu BMI. Pomůže nám BMI kalkulačka, kterou najdeme na internetu. Za normální hodnotu se považuje rozmezí 18,5 až 25. BMI pod 18,5 naznačuje podváhu či podvýživu, nad 25 už udává nadváhu a nad 30 míru obezity.

BMI

Jak chápat BMI

BMI není přesný ukazatel, ale dobrý nástroj. Každý z nás je jiný. BMI kalkulačky často nezahrnují věk, pohlaví, objem svalové hmoty a celkovou tělesnou konstituci. Aktivní sportovci a kulturisté mohou mít BMI vyšší než 30 a nejsou obézní. Starší lidé s BMI pod 25 už mohou trpět obezitou. To je dáno objemem svalů a rozložením tělesných tuků. Pro děti, těhotné a kojící ženy nelze udané hodnoty plnohodnotně uplatnit. U dětí do 20 let věku se mění hmotnost každý měsíc různě rychle.

Co umí BMI kalkulačka

BMI kalkulačky už často zohledňují výpočet podle výšky, hmotnosti, věku, pohlaví, tělesné aktivity a obvodu pasu a boků. Pak nám spočítají i náš bazální metabolismus, který tvoří až 70 % běžného denního výdeje energie, doporučí nám příjem kalorií a udají nám typ postavy. Hledejte proto kalkulačky zohledňující více kritérií.

BMI

Další ukazatele při určování BMI

  • WHR index – udává poměr mezi obvodem pasu a boků, rozděluje 3 typy postavy a určuje, kam se nám ukládá tělesný tuk.
  • WHtR index nebo také WSR index – udává poměr mezi obvodem pasu a výškou a bývá nejpřesnější.
  • Rohrerův index – index tělesné plnosti se používá pro děti v pubertě, kdy BMI často udává nepřesné výsledky.
  • Brocův index – udává, kolik kg nám chybí či přebývá k dosažení normální váhy, ale zohledňuje jen osoby s tělesnou výškou 155 až 165 cm a často se nepoužívá.
Nepřehlédněte:  Neinvazivní liposukce: Alternativa té klasické?

Jak je důležitý obvod pasu

Obvod pasu je důležitý ukazatel rozložení tělesného tuku a upozorňuje na zdravotním rizika. Souvisí s ním mnoho metabolických onemocnění, jako je diabetes a kardiovaskulární choroby. Rozložení tělesného tuku se liší u žen a mužů. Pro ženy je typické uložení v oblasti hýždí a stehen, tedy typ hruška. U mužů se tuky ukládají spíše v oblasti břicha a jde o typ jablko. U žen je rizikový obvod pasu přes 80 cm a velmi rizikový nad 88 cm, u mužů nad 94 cm a velmi rizikový nad 102 cm.

BMI

Rizika při vysoké hodnotě BMI

Jde zejména o bolest a větší opotřebení kloubů, hlavně kolen a kyčlí, bolesti zad a častou únavu. Se zvyšující se hmotností se pojí hormonální nerovnováha, poruchy plodnosti, vysoký krevní tlak, cévní onemocnění, kardiovaskulární potíže, dna, dušnost, diabetes a mnoho dalších potíží.

Rizika i při nízké hodnotě BMI

Někdo k tomu má genetické předpoklady, jindy bývá podváha příznakem nemoci či odmítání potravy, tedy bulimie či anorexie. Tito jedinci trpí depresemi, podrážděností, nesoustředěností, únavou, hormonální nerovnováhou, vypadáváním vlasů, řídnutím kostí, infekcemi a nízkým tlakem. Hrozí i selhání orgánů i srdce.

Ideální váha versus štíhlá postava

Výpočet ideální váhy je často zavádějící. Dva jedinci se stejnou výškou a váhou mohou být značně vizuálně odlišní. Sportovci mají velký objem svalové hmoty a vyšší váhu, ale štíhlou postavu, u jiných jedinců může být váha tvořena hlavně tukem na břiše, zadku a stehnech. Je to doporučená váha. Když se na ni dostanete, je třeba často zpevnit svaly a vymodelovat tělo.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář