Co je to vlastně bio kosmetika?

Nelze tvrdit, že veškerá chemie v kosmetice škodí. Asi si dnes nebudeme odličovat make–up okvětními plátky a vlasy si nemáme čas mýt v dešťové vodě. Kompromisem mezi efektivní péčí a šetrností k tělu a přírodě je bio kosmetika. Jak se v ní ale zorientovat?

I přírodní kosmetika umí být velmi účinná. Bio kosmetika je stále sofistikovanější. Pokud už jste někdy slyšeli o parabenech a jiných konzervantech, které prodlužují trvanlivost přípravků, často bohužel za cenu alergických reakcí, je na tom kus pravdy. Silikony umí vyhladit pokožku i vlasy, ale naše tělo zatěžují a možná jsou dokonce i toxické. A mohou být dráždivé a dokonce i škodlivá. Chemie v kosmetice je aktuální, komplikované a kontroverzní téma. K manipulaci často dochází ze strany kosmetických firem i aktivistů.

Přírodní kosmetika

Přírodní krém může obsahovat i jen 1 % přírodních složek. Můžete sledovat popisky, nebo se řídit certifikáty. Pokud firmám stojí za to vyrábět opravdu přírodní kosmetiku, investují do získání certifikátů, kterými se prokážou. Můžete se setkat například s označeními CharteCosmetique BIO, NaTrue, Fairtrade, Vegan i Leaping Bunny Cruelty Free International. Nejčastější certifikáty zde uvádíme.

bio kosmetika

Výběr kosmetiky

Neexistují žádné striktní směrnice, jaké platí třeba u bio potravin. V kosmetice je nenajdete. Neexistuje ani jednotná právní norma, které by určovala požadavky na bio, přírodní a ekologicky šetrnou kosmetiku. Některé firmy si stanovují vlastní pravidla u přírodního původu jednotlivých složek i jejich procentuálního zastoupení ve výrobku. Kvalita takové kosmetiky se ale často nedá ověřit. Obtížnější, ale výhodnější cestou je splnit podmínky některého z ekologických certifikátů, které vytvářejí nezávislé orgány, většinou neziskové organizace, zabývající se dlouhodobě udržitelným zemědělstvím, ekologickým pěstováním, spravedlivým obchodem a právy zvířat. Nejčastěji se setkáváme s následujícími certifikáty:

bio kosmetika

EcoCert

Francouzská organizace byla první, co v roce 2003 vytvořila standard pro bio kosmetiku. Uděluje 2 typy certifikace, oba zohledňují původ ingrediencí, netestování na zvířatech a ekologický obal, který musí být recyklovatelný nebo biologicky odbouratelný. U nás jej má třeba značka Evolve.

Nepřehlédněte:  Vše, co byste měli vědět o vegetariánství

Cosmetique BIO

Známku uděluje francouzská obchodní asociace ekologicky kontrolované kosmetiky Cosmebio. Standardy odpovídají těm stanoveným u EcoCert. Z firem, které mají produkty i u nás, vlastní certifikát značka Agronatura, Florame nebo Les Fleurs de Bach.

BDIH

Zkratka Spolkového svazu německých podnikatelů v průmyslu a obchodu i jedna z nejčastěji užívaných ochranných známek na mezinárodní úrovni. Výrobky neobsahují ropné produkty, syntetické konzervační, vonné látky ani barviva. Netestují se na zvířatech a suroviny také nepocházejí z mrtvých zvířat. Rostlinné složky mají původ v ekologickém zemědělství nebo kontrolovaném sběru. U nás se prodává značka Logona, Sante, Dr. Hauschka nebo Weleda.

Soil Association

Britský certifikát uznávaný v EU. Týká se kosmetiky, potravin, nápojů a textilní výroby. Má dva typy. Náročnější Organic představuje více než 95% podíl bio ingrediencí. V našich obchodech najdete značku Essential Care nebo Sophyto.

CPK

Česká známka kvality udílená nezisková organizací Kontrola ekologického zemědělství. Výrobek obsahuje pouze přírodní složky. Vyšší stupeň CPK bio navíc obsahuje jen suroviny z ekologického zemědělství. Certifikát u nás drží značka Botanicus, Cannaderm, Saloos a Nobilis Tilia.

bio kosmetika

Jak je to s bio kosmetikou

Bio šampon nebo sprchový gel vám možná neudělá tolik pěny, organická řasenka asi nebude voděodolná, make-up bez silikonů možná nevydrží 24 hodin, ale je otázkou, zda to umí i produkty s chemikáliemi, které to tvrdí v reklamách. Každopádně máte kontrolu nad vlastním zdravím. Studujte popisky a obaly. Čím více informací o přípravku získáte, tím lépe se můžete nakonec rozhodnout, který produkt koupíte.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář