Bezlepková dieta

Bezlepkovou dietu musí dodržovat lidé trpící celiakií nebo Durhingovou nemocí, protože jejich těla si nedovedou s lepkem poradit a je pro ně škodlivý. V bezlepkové dietě se musíte vyvarovat obilovinám – pšenici, žitu, ječměni a ovsu. Naneštěstí je lepek obsažen ve spoustě vyrobených potravin, jako jsou salámy, některé cukrovinky nebo jogurty. Bezpečné jsou potraviny označené přeškrtnutým klasem nebo ty, které nemají lepek uveden mezi alergeny.

Výhody

  • Je nezbytná pro lidi s intolerancí lepku.
  • Někdo se po ní cítí lehčeji a více nabitý energií.

Nevýhody

  • Je finančně nákladná.
  • Mohou  v ní chybět některé minerály a vitamíny.

Omezení

Tuto dietu lékaři doporučují držet jen lidem s nesnášenlivostí lepku. Dieta se má držet po poradě s lékařem, jinak lidem mohou chybět některé vitamíny a minerály.

httpv://www.youtube.com/watch?v=iH35IW7-zy4

Krok po kroku

Pokud vám diagnostikovali intoleranci lepku, doporučuje se klasicky poklidit ve spíži a bezlepkové potraviny uložit tak, aby nemohlo dojít k jejich kontaminaci lepkem. Na dietu přejděte hned, jakmile vám to lékař doporučí, aby již nedocházelo dalším zdravotním problémům. Pokud se ve vaší domácnosti připravuje i jídlo s lepkem, dbejte o to, aby se například máslo nezaneslo drobečky z rohlíků apod. Některým lidem dovede škodit i stopové množství lepku.

Jídelníček

  • Snídaně: instantní jáhlová kaše s mlékem a ovocem.
  • Svačina: bezlepkové sušenky.
  • Oběd: krkovička na jogurtu s bramborami.
  • Svačina: bezlepkové pečivo s pomazánkou a zeleninou.
  • Večeře: bezlepkové špagety s houbovou omáčkou.

Hodnocení

Bezlepková dieta je určena pro nemocné lidi, kterým lepek ve střevech způsobuje záněty a s tím spoustu dalších přidružených problémů. Stejně, jako každou jinou dietu si ji můžete zkusit držet, někteří lidé ji dokonce propagují, ačkoli nemocní nejsou, protože se po ní cítí plni energie. To je spíš způsobeno faktem, že přestali konzumovat rafinovanou mouku s vysokým glykemickým indexem, který způsobuje rychlý vzestup cukru v krvi a následně jeho rychlý pokles, který vnímáme jako útlum.

Nepřehlédněte:  Sacharidová dieta

Zkušenosti

Gabinko 1. můj syn přešel poprvé na bezlepku ve 20 měsících, to bylo v pohodě, v sedmi letech už navždy, to bylo taky v pohodě, protože je nesmírně disciplinovaný a velmi rozumný (po mně to nemá) ale občas má takové smutné období, uvědomuje si, že ty překážky nejsou jen v jídle samotném, že mu to někdy znemožní někam jít/jet… (Knihomolka, emimino.cz)

Ahoj, já jsem taky celiak a moje dcera bude na bezlepkové po mně. Teďka v těhu mi dělali testy a prý to bude mít po mně na 95%. Začátky jsou nejhorší (o celiakii vím teprve rok, že ji mám), ale pak to není tak hrozné, jenom občas to odpírání. Stačí lepkové výrobky nahradit bezlepkovými (třeba pšeničnou mouku vyměnit za bezlepkovou, třeba Jizerku) a kuchyně tak zůstává stejná. Hodně bezlepkových věcí se nechá koupit v Globusu a pár jich mají i v DMku. A hlavně všude číst složení, i u koření a spousty dalších věcí, u kterých by to člověk vůbec nečekal. A neolizovat známky na dopisy, i to lepidlo obsahuje lepek. Jinak v tom Globusu prodávají i bezlepkovou kuchařku, doporučuju koupit, není jenom o receptech, ale i o této nesnášenlivosti, dědičnosti a je to hezky napsané. (Resarana, emimino.cz)

Nech si udělat u tvoji obďodačky krevní testy. Můj syn mel až na akné stejný příznaky a vyšly mu v krvi protilátky a teď ho čeká gastroskopie, která by mela celiakii potvrdit. Po jídlech jako housky, pizza, palačinky mu bývá fest špatně. (queeerty, rodina.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář