Každý rok nás čeká sezóna chřipky, která dokáže v jeden moment odstavit spoustu lidí z normálního provozu. Jelikož se jedná o nepříjemné a občas celkem těžko probíhající onemocnění, jsme ochotni udělat prakticky cokoliv, abychom se z něho dostali co nejdříve. I když má během léčby hlavní slovo lékař, podíváme se na babské rady, které by ji mohly trochu urychlit.
Lékaři a další odborníci v odvětví nás už od léta vytrvale upozorňují na příchod podzimní a zimní chřipkové sezóny. Kromě toho, že nám nabízejí očkování, které má chránit zranitelné skupiny obyvatel nás nabádají k obezřetnosti, lepší životosprávě a kvalitnější osobní hygieně. (Kterou může podpořit používání antibakteriálního gelu, nebo spreje na ruce.)
Ovšem, očkování, ani jiná forma prevence nemusí nutně způsobit, že se vám chřipka úplně vyhne. Možná nebude mít tak dramatický průběh, ale rozhodně vás čeká pár dnů, nebo týdnů, během kterých se budete cítit celkem pod psa.
Co v takové chvíli udělat si osvětlíme v následujících několika modulech.
Jak postupovat při onemocnění chřipkou
Když se ráno probudíte s bolavým tělem a horečkou, měli byste se omluvit ze školy, nebo z práce a jít na kontrolu k lékaři.
Ten s vámi udělá krátký pohovor, prohlédne si vás a vyloučí, že jde o nějakou vážnější nemoc. (Například o černý kašel, který se na začátku podobá nachlazení, nebo jiným respiračním nemocem.)
Dále vám doporučí:
- Klid na lůžku
- Izolaci od ostatních (zdravých) lidí
- Pít dostatek tekutin
- Užívání léků
Pak vás obvykle pošle domů, ať si odpočinete a děláte, co umíte. (Případně vám ještě řekne, co máte dělat, když se váš zdravotní stav zhorší.)
Babské rady na chřipku, které podpoří léčbu
I když na lékařových radách není vůbec nic špatného, jejich účinnost může mít trochu delší nástup. Což (zvlášť v prvních dnech nemoci) nedokážeme zrovna dvakrát ocenit. To nás vede k tomu, že otevřeme internetový prohlížeč a začneme zkoumat babské rady, které by nám mohly v těžkých chvílích ulevit.
Naše babičky nedaly při léčbě chřipky dopustit na:
- Kvalitní vývar (ze zeleniny a z vyvařených kostí)
- Zázvor (ideální je zázvorový čaj z čerstvě nastrouhaného kořene)
- Med (na lžičku, nebo do čaje)
- Probiotika (podporují střevní mikroflóru, která je zodpovědná za zdravý imunitní systém)
- Česnek (takže se klidně zakousněte do pořádně pálivé topinky)
- Kloktání slané vody
- Teplé koupele
V současné době jsou velmi populární i přípravky s echinaceou, které umí posílit imunitní systém. Sázkou na jistotu je i strava bohatá na vitamín C, který můžete tělu dodávat z čerstvého ovoce a zeleniny, nebo z potravinových doplňků.
Na něj si ale dávejte pozor v případě, že z nějakého důvodu užíváte antibiotika. Vitamín C totiž negativně ovlivňuje jejich účinnost. (Proto s ním raději nějakou chvíli počkejte.)
A co bylinky?
Hodně lidí věří také bylinkám.
Vyzkoušet proto můžete:
- Tymián
- Dřišťál
- Bezinku
Jaké babské rady na léčbu chřipky znáte vy?
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet