Jako lidé jsme zvyklí být neustále v pohybu. Představa, že bychom byli najednou upoutáni na lůžku a nemohli nic dělat je pro nás naprosto nepředstavitelná. Právě to se ale děje, pokud člověka postihne atrofie. Víte, co atrofie přesně je a zda se jí dá ubránit?
Dokud jsme mladí a dostatečně tělesně a mentálně aktivní, na atrofii si ani nevzpomeneme. Jenže, vlivem věku, nemoci nebo nešťastnou náhodou se o ni nakonec začneme přeci jen zajímat.
Zároveň se většina lidí pokouší (byť podvědomě) tento stav co nejvíce oddálit. Nikdo totiž nechce žít s vidinou, že jeho tělo postupně selhává a že s tímto procesem už nelze nic extra zvláštního dělat.
Pojďme se tedy společně podívat na to, jak s touto zdravotní komplikací efektivně bojovat.
Co je to atrofie?
Atrofie je stav, kdy dochází k pomalé degeneraci tkáně lidského těla. Ta dosud fungovala naprosto bezchybně, ale v důsledku různých vlivů se začala chovat jinak. Jako taková může postihnout v podstatě jakoukoliv část organismu. Proto ji také rozdělujeme na několik podtypů.
Mezi nimi je například atrofie:
- Neurogenní (v důsledku narušení svalu)
- Z neaktivity (při dlouhém pobytu na lůžku)
- Iradiační (při silném ozáření dojde k rozpadu kůže)
- Tlaková (při dlouhodobě špatném prokrvování)
- Inaniční (při nedostatku živin)
- Vaskulární (krev nepřináší dostatečné množství živin)
- Fyziologická (dochází k ní přirozeně postupem času)
V podstatě se dá říct, že mimo iradiační a fyziologickou atrofii lze všechny ostatní druhy alespoň částečně ovlivnit.
Pro svaly, kůži i orgány je velmi důležité, aby měly dostatečný přísun kyslíku a živin. Pro svaly je životně důležitý i pohyb, který pomáhá udržovat svalovou hmotu stále aktivní a připravenou pro okamžité použití.
S čím se atrofie pojí?
Atrofie je v některých případech společníkem dalších druhů onemocnění.
Nejčastěji se jedná o:
- Neurologické problémy
- Amyotrofickou laterální sklerózu
- Záněty svalů
- Obrnu
Výše uvedená onemocnění zvyšují riziko, že se u vás atrofie postupem času objeví. V závažných případech dojde k ochrnutí celého těla i vnitřních orgánů a člověk na následky atrofie zemře. Právě to je osudem pacientů, kteří trpí amyotrofickou laterální sklerózou, kterou budou někteří z vás znát pod zkratkou ALS.
Jak se atrofie pozná?
Protože se jedná o docela velkého strašáka všech aktivních lidí, řada z vás si nejspíš klade otázku, jak poznáte, že atrofie ohrožuje i vás.
V první řadě je potřeba říct, že ne všechny druhy atrofie lze jednoduše rozeznat. To se týká hlavně atrofie vnitřních orgánů. Například ale ženy už během reprodukčně aktivního období vědí, že jednou přijde přechod, kdy dojde k zastavení produkce ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho jim začnou atrofovat reprodukční orgány.
V jiných případech lze atrofii zachytit, když:
- Dojde k náhlému úbytku svalové hmoty (stačí třeba i jen na jedné končetině)
- Náhle pociťujete dlouhodobou svalovou a fyzickou slabost
- Dostaví se náhlé problémy s rovnováhou a koordinací pohybu
V těchto případech neváhejte a neprodleně se vydejte ke svému praktickému lékaři. Ten provede prohlídku a nejspíš vás pro potvrzení diagnózy vyšle k dalším specialistům. (Například na neurologii.)
Jak se bránit?
Pokud máte strach, že byste jednoho dne nemuseli být pohybliví tak, jak jste dnes zvyklí, existuje několik způsobů prevence, které mohou vznik atrofie zabrzdit, nebo úplně odvrátit.
Mezi ně patří:
- Aktivní pohyb
- Vyvážená strava
- Rehabilitace
Pokud je to možné, v některých případech se používá Hipoterapie, kdy je postižený vhodně umístěn na hřbet koně. Jak kůň klusá vpřed, pacient se musí s jeho pohybem sladit. Tak dojde k pozvolnému zapojení svalů, které se tak posílí a budou připravené na další kroky léčby.
Stejně tak je lidem nápomocná i rehabilitace. To ze své zkušenosti ví každý, kdo někdy prodělal úraz s následkem zlomenin. (Lidé po zlomenině nohy se pak musí někdy dokonce učit znovu chodit. Svaly zapomněly, jak se to dělá a je potřeba se naučit je znovu ovládat.)
Jak vidíte, v některých případech je atrofie zcela přirozený, nebo alespoň vratný proces, kterého není potřeba se bát.
Prošli jste si některým druhem atrofie? Podělte se s námi o své zkušenosti do komentářů.
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet