Atkinsova dieta

Před více než 40 lety vytvořil americký kardiolog Robert Atkins dietu, která je postavena na striktním omezení sacharidů. Jíst můžete bílkoviny, tuky, zeleninu a povolené druhy ovoce. Složením jídelníčku se Atkinsova dieta řadí mezi proteinové diety. Je ale na uváženou, zda touto dietou nehazardujete se svým zdravím.

Výhody

 • Zhubnete.
 • Nebudete mít hlad.

Nevýhody

 • Hodně zatěžuje ledviny.
 • Časem vám může chybět pečivo a další běžné potraviny.
 • Můžete mít zácpu.
 • Nezdravá při dlouhodobém držení.
 • Tělu mohou začít chybět minerály a vitamíny.

Omezení

Dieta není vhodná pro lidi s onemocněním ledvin, žlučníku nebo jater. Vyhnout by se jí taktéž měli kardiaci a diabetici. Dodržovat by ji neměli ani lidé, kteří více sportují, protože díky nedostatku cukru v organizmu mohou zkolabovat.

Atkinsova dieta

Krok po kroku

Jestliže se rozhodnete držet Atkinsovu dietu, čekají vás tři fáze.

V první fázi se velmi drasticky omezí příjem sacharidů. Můžete jich sníst jen 20 g sacharidů denně. Tuto fázi je nutné držet dva týdny.

Druhá fáze je delší, než první, protože v ní musíte setrvat do té doby, než se dostanete na váhu, kterou si chcete udržet. Každý týden ale můžete zvýšit množství konzumovaných sacharidů o 5 g na den. Takže například budete ve 4. týdnu druhé fáze smět sníst 40 g sacharidů denně.

Třetí fáze Atkinsovy diety je udržovací. Můžete už jíst pečivo, ale vyhněte se bílému. Celozrnné je lepší a jezte jej vždy méně, než jste ho konzumovali před dietou.

Kromě tří fází diety Robert Atkins rozdělil jídlo do tří kategorií:

 • Povolené: maso (všechny druhy), sýry, ryby, vejce, houby, zelenina a ovoce.
 • Zakázané: brambory, rýže, těstoviny, kuskus, pečivo, alkohol, sladkosti, veškeré obiloviny a některé druhy zeleniny.
 • Neutrální: mléčné výrobky, olej, čokoláda, koření atp.

Atkinsova dieta je náročná také na dostatečný příjem tekutin, musíte vypít nejméně 2 – 3 litry nesladkých tekutin denně, abyste příliš nezatěžovali ledviny velkým množstvím konzumovaných bílkovin. Dále platí obecné zásady, jako u jiných diet. Poslední jídlo se sní konzumovat do 20 hodin večer, mají se jíst přiměřené porce, svačit ovoce a jíst dostatek zeleniny.

httpv://www.youtube.com/watch?v=PFBFvw4CzE0

Jídelníček

 1. Fáze: snídaně – volské oko se šunkou a okurka, svačina – celerová nať s ricottou, oběd – krůtí maso se smetanou, sýrem a rajčatovým salátem, svačina – sojové mléko s kakaem, večeře – tuňák s olivami, sýrem a salátem.
 2. Fáze: snídaně – plátek celozrnného chlebu s vaječnou omeletou a rukolou, svačina – bílý jogurt s čerstvými jahodami, oběd – kuřecí salát s majonézou okurkami a rajčaty, svačina – dvě hrušky, večeře – steak zapečený s houbami a cuketou.
 3. Fáze: snídaně – celozrnné pečivo se šunkou a paprikou, svačina – ananas s tvarohem, oběd – kuřecí polévka, pečené hovězí se zeleninovou oblohou a dressingem, svačina – vejce na tvrdo s rajčaty, večeře – grilovaný pstruh s řapíkatým celerem.

Hodnocení

V době, kdy žil Robert Atkins byla jeho dieta přelomová. Většinou se totiž v dietách v jeho době omezovaly tuky a bílkoviny. Je dost reálné, že u této diety zhubnete, ale dlouhodobé zatěžování těla velkým množstvím bílkovin, které dostatečně nevyužijete ke tvorbě svalů sportem, nebo posilováním není zdravé. Příliš zatěžuje ledviny a další tělesné orgány. Takže ačkoliv je tato dieta v USA hodně v módě, raději bychom ji nedoporučili.

Nepřehlédněte:  Ovocná dieta

Zkušenosti

Ale no tak, to nemůže uškodit, s tou všestrannou stravou to jsou nesmysly… kde by pravěký člověk nasel v zimě cukry?  Jasně že je to normální jist jen maso a bílkoviny a tuky… a výsledky jsou po tom dobré, akorát prostě je to těžký, nesmíte přijmout žádné cukry, jinak to celé pokazíte a být bez cukru je těžší, než se zdá… (Kvatan, idnes.cz)

Jednoznačně funguje ALE! Rozhodně se nejedná o racionální a zdravý způsob stravování, který by bylo možno doporučit (ať už si pan Atkins ve své knize říká co chce). Z vlastní zkušenosti vím, že se touto dietou dá zbavit i šesti kil během dvou týdnů. Je to ale vykoupeno dost nepříjemnými pocity, které způsobuje velmi nízká hladina cukru v krvi (já s tím měla velké potíže hlavně po ránu, kdy mi doslova dělalo problém vstát z postele), jde o malátnost, bolesti hlavy, únavu – ale samozřejmě každý člověk to bude snášet jinak. Tělo prostě k normálnímu fungování sacharidy potřebuje! Takže pokud někdo naprosto neřeší, co s ním taková dieta udělá a chce se jen zbavit několika kilogramů, tak pak je to hodně rychlý a účinný způsob. Já osobně za sebe říkám, že znovu už ne… (Eulalie, omlazeni.cz)

Ok, rozhodl jsem se, že k této dietě něco napíšu. Měřím 182 cm, před dvěma lety jsem vážil 125 kg. Začal jsem držet klasikou dietu, jedl jsem 6x za den, ráno sacharidy, oběd vyvážený a k večeru bílkoviny. Poslední jídlo před 3h před spaním. Hubl jsem, týdně jsem zhubl tak 1-2 Kg. Poté jsem zaexperimentoval a řekl jsem si, co kdyby se stalo, že bych nejedl absolutně vůbec sacharidy, jedl jsem jen maso (drůbež, hovězí) tvarohy, tvarůžky, sýry (30%), vejce, mléko. Hubl jsem tak 4-5 Kg týdně, během roka jsem se dostal na váhu 58 kg! 8% tuků v těle. Při této dietě se opravdu dostávají červené fleky, špatné nehty, unavenost (tělo nemá sacharidy, spaluje tuky), několikrát se mi stalo, že jsem zkolaboval. Ale držel jsem. Postupem času jsem se rozhodl zapojit i sacharidy a momentálně jsem na váze 63 KG a jsem spokojený… Negativita této diety: Málo vitamínů (špatná pokožka, vlasy, plet) Malátnost, unavenost Plusy: Zhubnete fakt rychle. (Dušan, bio-life.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář