Ašvaganda jako bylina mládí: Jaké má účinky?

Pokud se zajímáte o říši bylinek, je docela jasné, že před vámi občas vyskočí název, který vám nic neříká. Dobrým příkladem může být withanie snodárná, které se často říká ašvaganda. Co tahle bylina umí? A co vše byste měli o této rostlině vědět? Na to vše se podíváme v našem dnešním článku.

Říše bylin je opravdu velice pestrá. Naše babičky sbíraly heřmánek, jitrocel a lopuch. Na druhém konci světa ale znají vlastní byliny a rostliny, které se dají použít v přírodní medicíně. Mezi takové byliny patří withanie snodárná, či také ašvaganda. Ta je mimo jiné velice oblíbená v indické ajurvédě. Vzhledem k tomu, že se nejčastěji používá na podporu normálního spánku, na redukci stresu, úzkosti a na podporu duševní bdělosti, její používání má rozhodně smysl i v našich končinách.

Pokud o ní chcete vědět víc, v tom případě byste měli určitě pokračovat ve čtení.

Co je ašvaganda?

Ašvaganda

Ašvaganda je vytrvalá rostlina, které dělá dobře subtropické, až tropické klima. Tento druh patří do rodu withanie. Někdy se jí říká vitánie snodárná/withanie snodárná. Případně se lze setkat i s názvem indický ženšen. (Pozor, nepleťte si ho s ženšenem pravým, jsou to dvě odlišné rostliny.)

Tato bylina přirozeně roste v tropických oblastech Evropy, Asie a Afriky. Obvykle ji najdete růst v kamenité, suché nebo jinak vyprahlé půdě. Výška této rostliny se pohybuje od 50 do 200 cm. Z toho důvodu ji někteří považují za keř.

Účinky ašvagandy

Jak už bylo řečeno, s ašvagandou si ve velkém rozuměla ajurvéda. V moderní době se na zkoumání této rostliny zaměřili i vědci, kteří odhalili, že může mít opravdu pozitivní účinky na některé segmenty lidského zdraví.

Připisuje se jí schopnost:

 • Redukovat stres a úzkosti
 • Zlepšovat atletický výkon
 • Zmírňovat deprese
 • Podporovat mužskou plodnost
 • Snižovat hladinu krevního cukru
 • Zmírňovat záněty
 • Zlepšovat mentální schopnosti
 • Zlepšovat spánek

Ašvaganda

Co z toho plyne? Že si ašvagandu můžete dopřát ve stresujícím životním období. Díky redukci nepříjemných stavů také může podpořit usínání a spánek. Využijí ji ale i lidé, kteří pracují „hlavou“ a studenti, protože zlepší vaši soustředěnost a schopnost vstřebávat důležité informace. V neposlední řadě může přispět ke zlepšení vaší fyzické kondice, zvlášť, pokud ji doplníte zdravějším životním stylem. Nezklame ale ani sportovce, protože klinické studie potvrdily, že dovede podpořit fyzické výkony při cvičení a zároveň dovede podpořit lepší využití kyslíku. Vyzkoušet ji mohou i muži, kteří nemají chuť na sex a trápí je nižší hladina testosteronu, protože studie potvrdily, že během dvouměsíčního užívání stoupla některým testovaným hladina testosteronu až o 14,7 % (ve srovnání s placebem).

Nepřehlédněte:  Mučenka a její druhy: Jak pěstovat, jaké mají účinky

Podle studií může ašvaganda přispět k blokaci mediátorů stresu, takže by měla redukovat reakci těla na tento typ zátěže. V průběhu malé studie lidé užívali od 250 mg do 600 mg extraktu ašvagandy. Během 8 týdnů těchto 58 lidí zaznamenalo významné snížení stresu a úzkosti. Nejednalo se navíc čistě o subjektivní hodnocení, protože lidé, kteří užívali po stejně dlouhou dobu placebo, tento rozdíl měřitelný neměli.

Bezpečnost

Ašvaganda

Ašvaganda nemá prakticky žádné nežádoucí účinky, takže se nemusíte bát, že by vám mohla ublížit. Stejně jako u jiných bylinek ale existují skupiny lidí, kteří by si měli dát na její užívání pozor, protože i když bylinky mohou mnoha lidem pomáhat, mohou negativně reagovat s některými léky, které dlouhodobě berete.

Vyhnout by se jí měli:

 • Uživatelé barbiturátů
 • Uživatelé antikonvulzantů
 • Uživatelů benzodiazepinů
 • Lidé s onemocněním štítné žlázy

V neposlední řadě by se jí měly vyhnout těhotné ženy a muži, kteří mají historii rakoviny prostaty.

V případě, že se rozhodnete doplňky stravy s obsahem ašvagandy vyzkoušet (třeba na nespavost, úzkost, stres a na podporu mentálního výkonu), neorientujte se podle nejnižší ceny, která nemusí být dobrým ukazatelem jejich kvality. Místo toho na zadní etiketě hledejte množství withanolidů, které nejlépe odkazují na to, že nákup takového doplňku stravy pro vás bude mít smysl.

Také vám už Ašvaganda pomohla?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snodárná – Withanie snodárná (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitů ašvagandy (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář