Artróza krční páteře: Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba

Krk je důležitou částí lidského těla. Bez něj bychom nedokázali otáčet hlavou, ani dělat jakékoliv úklony do stran. Jenže, jak tělo stárne, mohou se u vás rozvinout degenerativní choroby krční páteře. Mezi ně patří i artróza krční páteře. Co ji způsobuje? Jak ji poznat? A dá se nějak léčit?

Krk je část těla, která spojuje hlavu se zbytkem těla. Také nám umožňuje jí hýbat do stran, takže můžeme vést rozhovor s několika lidmi, nebo sledovat dění v našem okolí. Krční páteř má mnoho z nás spojenou s různými blokacemi nebo s hromaděním stresu. Ten pak může vyvolávat celou řadu problémů. Od motání hlavy a závratí přes ztuhlost až po migrény.

S většinou těchto problémů se dá něco dělat. Co když je ale váš zdravotní stav mnohem vážnější? Například kvůli tomu, že se potýkáte s artrózou krční páteře?

Artróza krční páteře: Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba
Artróza krční páteře, známá i pod názvem cervikální spondylóza, je degenerativní onemocnění krční páteře.

Co vás v nejbližší době nejspíš čeká vám nabídneme níže.

Co je artróza krční páteře?

Artróza krční páteře je známá i pod jinými názvy. Používá se pro ni i název cervikální spondylóza. Jde o degenerativní onemocnění krční páteře, které způsobuje bolest, záněty a v některých případech i zhoršení některých tělesných funkcí. 

Tento problém se nejčastěji objevuje u lidí, kteří dosáhli 50. roku života. S tím, že podle některých zdrojů tímto stavem trpí až 85 % lidí, kteří mají 60 a více let. Jde tedy o masivně rozšířený problém. Průběh onemocnění se u každého člověka liší.

Příčiny nemoci

Tento stav vzniká kvůli degeneraci meziobratlových plotének. Částečně jde o přirozený proces, protože jak tělo stárne, ploténky ztrácejí hydrataci. Takže mohou začít kolabovat. Jak se páteř těmto změnám přizpůsobuje, může docházet k utlačování nervů. Záda a tkáně v nich jsou navíc vystavené zvýšené zátěži.

Příznaky artrózy krční páteře

Artróza krční páteře: Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba
Příznaků artrózy krční páteře může být mnoho. Od běžné bolesti krku se může například lišit tím, že se zhoršuje v průběhu aktivity nebo že bolest krku vystřeluje do ramene, či ruky.

Záda a krk bolí občas všechny. Jak ale poznat, že se něco výrazněji odchyluje od normálního stavu? To jde někdy rozeznat jen velice těžko. Můžete se ale řídit podle několika symptomů, které vám dají vodítko k tomu, že přišel čas navštívit vašeho obvodního lékaře.

Mezi symptomy patří:

  • Bolest krku, která se zhoršuje v průběhu aktivity
  • Bolest krku, která vystřeluje do ramene, nebo do ruky
  • Brnění a jiné problémy s rukama
  • Slabost nohou a ztráta rovnováhy
  • Ztráta kontroly nad vyměšovacími funkcemi
  • Bolesti hlavy

Někteří lidé mohou mít také potíže s prací, nebo se spánkem. 

Diagnostika

U lékaře by vás měl čekat detailní pohovor, ze kterého si lékař udělá obrázek o vaší rodinné anamnéze a o vašem současném zdravotním stavu. Následně by měl přistoupit k fyzické prohlídce. Pokud to bude potřeba, může vás poslat ještě na rentgen, nebo na jinou zobrazovací metodu, která ukáže, co přesně se ve vašem těle děje. 

Léčba

Artróza krční páteře: Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba
Vhodnou léčbu zvolí odborník, nebojte se zajít k lékaři.

V první řadě je potřeba říct, že léčba artrózy krční páteře není často o tom, aby vás vyléčila, jako spíš o tom, aby vám pomohla překonat bolest a další obtíže, které se s tímto onemocněním pojí.

To znamená, že vám může lékař po potvrzení diagnózy předepsat léky proti bolesti a léky proti zánětům. 

Dále můžete podstoupit:

  • Rehabilitaci, nebo fyzioterapii
  • Terapii teplem a chladem
  • Masáže
  • Protahování

Pokud je váš zdravotní stav vážnější, nelze úplně vyloučit ani operativní zákrok, v průběhu kterého by mělo dojít k odstranění nadbytečné zátěže, která působí na váš páteřní kanál.

Jak můžete vidět, jde o běh na delší trať. Pokud ale budete následovat rady odborníků, existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že se vám alespoň trochu uleví.

Znáte někoho s artrózou krční páteře?

Nepřehlédněte:  Suchý kašel - babské rady

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Cervikální_spondylóza – Cervikální spondylóza (česky)

https://www.verywellhealth.com/neck-osteoarthritis-what-you-need-to-know-2552090 – Artróza krční páteře (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář