Artróza kolene: Léčba přírodní cestou

Artróza je vážné onemocnění pohybového aparátu, které postihuje velké procento populace. Jelikož nejde vyléčit, lékaři se snaží svou péčí přispět ke zpomalení její progrese. I přesto však mohou pacienti trpět na velké problémy s pohybem. Níže se proto podíváme na to, jestli by vám mohly trochu ulevit vitamíny, bylinky a další babské rady, které lze využít jako první pomoc.

Osteoartróza, nebo obyčejně artróza, je onemocnění kloubů, které se nejběžněji vyskytuje u starších lidí (nad 65 let). V současné době není jisté, proč tento problém vzniká, protože jeho mechanismus zatím nebyl správně pochopen. Co ale víme určitě je to, že v průběhu onemocnění artrózou dochází k degeneraci chrupavek, kvůli čemuž se významně mění její vlastnosti. Z toho důvodu mohou lidé s artrózou pociťovat ztuhlost, bolest a další potíže s pohybem, které mají (v průběhu času) tendenci se zhoršovat.

Co se týče propuknutí nemoci, rozvíjí se pomalu. Někdy to trvá dokonce i mnoho let, než se u vás projeví nějaké konkrétní potíže. Podle toho, v jaké fázi vám lékař artrózu diagnostikuje, vás pak zařadí do jedné ze čtyř skupin. (S tím, že jednička je nejméně závažná a ve čtvrté už nemáte chrupavku prakticky žádnou. V této fázi může docházet i k deformaci kloubních konců kostí, které na postižený kloub navazují.)

Artróza kolene přírodní léčba

 

Jelikož život v bolestech za moc nestojí, níže se podíváme na vše, co byste mohli na své potíže vyzkoušet.

Bylinky na bolest kloubů

Aloe Vera

Aloe Vera je rostlina, která má široké spektrum pozitivních účinků. Z toho důvodu se není co divit, že je tak populární v alternativní medicíně. Mezi její klady patří i to, že se dá užívat jak vnitřně, tak zvnějšku. (Samozřejmě to ale závisí na tom, jaký typ produktu si vyberete.) Aloe Vera dovede bojovat proti zánětům a lidé ho obvykle dobře snáší. Pravděpodobně nejlepším řešením pro vás bude použití topického krému, který si vmasírujete na bolavé místo.

Boswellia

Dalším pomocníkem je Boswellia, která má taktéž protizánětlivé účinky, které mohou využít lidé s revmatoidní artritidou, artrózou a dnou. Při dlouhodobém používání byste měli zaznamenat menší ztuhlost kloubů.

Kočičí dráp

Kočičí dráp je dobrý na záněty a otoky. Kromě jiného, také se mu připisuje schopnost posilovat imunitní systém. (Což ale u lidí s autoimunitními chorobami nemusí být žádoucí.) 

Zázvor

Artróza kolene přírodní léčba

Zázvor je populární kvůli tomu, že se s ním velmi snadno pracuje. Dá se z něj dělat čaj, můžete ho naložit do sklenice, používat jako koření při vaření a podobně. Odborníci se také domnívají, že zázvor může přispět k redukci komplikací, které se s artrózou obvykle spojují.

Doplňky stravy na artrózu

Chondroitin a glukosamin

Co se týče lidských chrupavek, jejich součástí je kolagen. Kromě něj (a vitamínu C, který zlepšuje jeho využitelnost) se zkuste zaměřit na pravidelný přísun chondroitinu a glukosaminu. Tyto dvě látky pomáhají s přestavbou chrupavek. Také mohou zmírňovat nepříjemné pocity a bolest.

Co dalšího můžete vyzkoušet?

Epsomská sůl

Artróza kolene přírodní léčba

Pokud vás začal bolet kolenní, nebo jiný kloub, a potřebujete si od jeho projevů rychle ulevit, zkuste koupel s Epsomskou solí. Epsomská sůl obsahuje hořčík, který může zmírnit zánět a přidruženou bolest. V ideálním případě se koupejte po dobu 30 minut a do vany dejte cca 3 vrchovaté hrnky této soli.

Protahování

I když vás může bolavý kloub svádět k tomu, abyste odpočívali, ve skutečnosti je to rychlá cesta do pekla. Mnohem lépe uděláte, když vsadíte na lehké protahování, nebo na nějaké jednodušší cvičení. (Plavání, jóga, tai-chi, chůze a podobně.) Díky tomu kloub nepřijde o svou pohyblivost.

Také vám na artritickou bolest pomáhají nějaké babské rady?

Nepřehlédněte:  Roztroušená skleróza: Příznaky tzv. sclerosis multiplex

Zdroje informací

https://www.kloubin.cz/artroza/ – Jak zastavit a léčit artrózu (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Osteoartróza – Osteoartróza (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/27871 – Vše o osteoartróze (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/herbs-arthritis-pain – 9 bylinek na bolest kloubů (anglicky)

https://www.webmd.com/osteoarthritis/nutritional-supplements-osteoarthritis – Doplňky stravy na artrózu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/natural-home-remedies – 6 úlevových prostředků na artrózu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář