Jak začíná alkoholismus: 5 stádií závislosti na alkoholu

Ačkoliv je alkohol běžnou součástí společenského i osobního života, alkoholismus je velmi vážný problém, který má nedozírné následky. Jaké má alkoholismus příznaky? Jak nad námi přejímá vládu chronický alkoholismus? A existuje na něj nějaká léčba?

Skoro při každé společenské události nás čeká přípitek. U piva můžeme s přáteli diskutovat nejrůznější společenské a osobní problémy. A dvojka vína nám zase může dělat společnost po náročném dni.

Alkohol je dokonce takovou samozřejmostí, že často dostanete láhev sektu nebo jiného vína poté, co si objednáte několik hodin v privátním wellness, které si obvykle rezervují zamilované páry. Je tedy celkem jednoduché s ním přijít do kontaktu a nechat se jím opájet.

Samozřejmě, pokud si dáte jednou za čas, znáte svoji míru a nepřeháníte to, jedna sklenička vám nejspíš nic neudělá. Co když ale pijete doma potají? Nebo pijete každý den v týdnu? Nebo se vaše alkoholové dýchánky začínají podepisovat na vaší paměti, kdy absolutně netušíte, jak jste trávili svůj volný čas?

Jelikož alkoholismus u žen a u mužů má negativní dopady jak na jejich zdraví, tak na jejich (nejen) společenský a pracovní život, je důležité vědět, kdy se z popíjení stává excesivní alkoholismus.

Co je alkoholismus?

Jak začíná alkoholismus: 5 stádií závislosti na alkoholu

Alkoholismus je znám pod mnoha různými názvy, pointou všech termínů je ale to, že dochází ke zneužívání této návykové látky. V podstatě pijete alkoholu tolik, že si na něj váš organismus postupně zvykne a už bez něj nedokáže fungovat. Když se do tohoto stavu člověk dostane, alkohol se stane nejdůležitějším bodem jeho života.

Lidé, kteří jsou na alkoholu závislí, navíc nemohou s jeho pitím přestat, a to i přesto, že na ně má jeho popíjení negativní vliv. Mezi obvyklé problémy patří například ztráta zaměstnání, ztráta důležitých sociálních vztahů, zdravotní potíže, které přímo souvisí s pitím alkoholu a podobně.

Jaké jsou rizikové faktory?

Jelikož je tělo mužů a žen v mnoha ohledech odlišné, rizikové faktory se posuzují podle toho, jaké je vaše biologické pohlaví.

Za rizikové faktory se obecně považuje:

  • Více než 15 alkoholických nápojů u mužů za týden
  • Více než 12 alkoholických nápojů u žen za týden
  • Více než 5 nápojů s obsahem alkoholu za den (jde o takzvané nárazové pití)
  • Rodinná historie alkoholismu
  • Deprese, úzkost a schizofrenie
  • Nízké sebevědomí

U mužů je celkem častý pivní alkoholismus. Ženy zase častěji preferují víno, které mnohdy usrkávají někde potají. (Protože alkoholismus u žen je hůře akceptován než u mužů.) Paradoxně, ženy mohou v průběhu své závislosti přejít na vodku a na další čisté destiláty, protože nebývají cítit. (Takže na ženě nemusí být delší dobu nic poznat.)

Hlavní příznaky alkoholismu

Jak začíná alkoholismus: 5 stádií závislosti na alkoholu

Mezi hlavní příznaky alkoholismu patří pití o samotě a schovávání prázdných lahví před ostatními členy domácnosti. Také se můžeme setkat s pitím většího množství alkoholu, protože postupem času už člověk nemusí tolik vnímat jeho účinek. Dalším symptomem je agresivita, zvlášť ve chvíli, kdy někdo poukáže na podezřelé pití.

V některých případech může docházet k vynechání docházky do školy a do práce, k hledání výmluv, proč se potřebuje člověk napít, ke zhoršení osobní hygieny, k omezování příjmu potravy a podobně.

Hodně vážným příznakem je touha po pití alkoholu, časté vypadávání paměti, nedobrovolný třes, zvracení a nevolnost ve dnech, kdy člověk nepije a podobně.

Fáze alkoholismu

Když už nyní máte celkem dobrou představu o tom, co všechno alkohol s lidským tělem dokáže, je důležité se seznámit s tím, jaká jsou jednotlivá stádia závislosti.

Příležitostné a nárazové pití

Začít to může celkem nevinně. Čas od času se zúčastníte události, jejíž součástí je pití alkoholu. Za nárazové pití se v tomto ohledu považuje čtyři a více alkoholických nápojů pro ženy za méně než dvě hodiny a pět a více alkoholických nápojů za méně než dvě hodiny u mužů.

Vzhledem k tomu, že tento typ setkání je populární hlavně u dospívajících, kteří do sebe v průběhu večírků dovedou vyklopit velké množství panáků, jedná se o značně ohroženou sociální skupinu. V případě, že se to s nárazovým pitím přežene, může to skončit kómatem nebo dokonce úmrtím.

Zvýšená potřeba pití

Jak začíná alkoholismus: 5 stádií závislosti na alkoholu

Pokud najdete zalíbení v alkoholu, obvykle následuje fáze, v jejímž průběhu začnete s pitím více experimentovat. To vede k tomu, že pijete častěji a více. Alkoholik si může hledat záminky pro své pití, jako je například setkání s přáteli, nuda nebo zvýšená hladina stresu. Pití tedy přináší úlevu od emocí a od nepříjemných pocitů.

Problémové pití

Když nedovedete včas zastavit, můžete se dostat do stádia problémového pití. V této fázi jsou častější úzkosti a deprese a také můžete zaznamenat potíže se spánkem. Mohou se začít objevovat potíže ve vztazích, změna okruhu přátel a podobně.

Závislost na alkoholu

Alkohol je součástí běžného denního života a nedovedete si bez něj představit svou každodenní rutinu. Uvědomujete si jeho negativní dopady na váš život, ale nedokážete se ho vzdát. Zároveň už má tělo vůči alkoholu toleranci, takže můžete zvyšovat jeho přijaté dávky. Mezi příznaky patří rychlejší tlukot srdce, nevolnost, pocení, podrážděnost a horší spánek.

Alkoholismus

V této chvíli už piják nepije kvůli svému potěšení, jako spíš proto, že musí. V této fázi nejčastěji pociťujete bytostné nutkání se napít, jinak nemůžete fungovat. Někdy se může přidat i užívání dalších drog.

Jak z toho ven?

Volně prodejné léky na alkoholismus nejsou řešením, protože často jde o preparáty, které mají zmírnit potíže s kocovinou. Místo toho běžte k adiktologovi, který je specialistou na závislosti všeho druhu. Ten s vámi probere vaši situaci a předepíše vám léky, které vám mohou se zvládáním alkoholismu pomoci. Také vám mohou pomoci podpůrné skupiny pro alkoholiky a nejrůznější odvykací kúry.

V neposlední řadě nezapomeňte na to, že alkoholismus devastuje i vaše fyzické zdraví, takže byste se měli pravidelně dostavovat na preventivní prohlídky a měli byste řešit negativní dopady pití na organismus. (Mnoho orgánů při poškození alkoholem nebolí, což je docela problém.) Také se snažte důsledně vyhýbat alkoholu, nehledě na to, jestli o vás někdo říká, že je s vámi nuda. Pomáhá i osvojení zdravých kompenzačních mechanismů. Sem může patřit třeba sportování, malování, zpěv a podobně.

Znáte někoho, kdo propadl alkoholismu? Pokud ano, podařilo se mu z něj dostat?

Nepřehlédněte:  Anémie - ovlivňuje kromě okysličení orgánů i něco dalšího?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/stages-alcoholism – Stádia alkoholismu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/alcoholism/basics – Vše o alkohlismu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/addiction/alcohol – Závislost na alkoholu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/alcohol/how-to-stop-drinking – Jak přestat pít alkohol? (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář