Akupunktura – tradiční čínská medicína

Akupunktura patří mezi čínskou léčebnou metodu, známou několik tisíc let. U nás vyvolává stálé rozpaky ohledně její účinnosti, ovšem i přesto její vyhledávanost stoupá.  Možná se na první pohled zdá, že je aplikace jehel do akupunkturních bodů jednoduchá. Opak je pravdou. Aplikovat ji může pouze lékař. Mezi přední české lékaře, kteří si tuto léčbu osvojili, patří MUDr. Ladislav Fildán, MUDr. Pavel Prokeš a mnoho dalších.

Podle tradiční čínské medicíny nám energie proudí v drahách – meridiánech a přímo souvisí s funkcí jednotlivých orgánů. Popsáno bylo 12 párových drah a dvě nepárové, které jdou středem těla. Nejvíce drah má dráha močového měchýře celkově 67 a nejméně je drah spojených se srdcem 9. Akupunkturní body leží na těchto drahách. Jejich stimulací pak můžeme harmonizovat orgány v našem těle.  V místě vpichu se zvýší hladina látek, podobných opiátům a dojde k útlumu bolesti. Kromě harmonizace se využívá zejména při léčbě bolesti.

acupuncture-50082_640

Akupunkturní jehly mají různé velikosti od 0,2- 5mm. Údajně existuje 700 definovaných bodů, kam se jehly na těle umisťují, využívá se však okolo 150 bodů. Akupunktura využívá nejrůznější stimulaci bodů, nejčastěji se jedná o aplikaci jehel, dále teplem, magnetem, tlakem.

Nepřehlédněte:  Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Využití akupunktury jako léčebné metody je velmi široké. Nejčastěji je používána u chronických bolestech zad, kdy si ani západní medicína už neví rady. Dále je účinná u léčby kašle, astmatu, migrény a bolesti v oblasti obličeje (dutiny, zuby, hodní dýchací cesty). Údajně dokáže také pomoc při psychických vypjetích, neurózách, nespavosti i depresích. Neměla by aplikovat u pacientů po chemoterapii nebo při užívání kortikoidů. Nedoporučuje se ani v raných fázích těhotenství, ale údajně je vhodná při problémech s otěhotněním.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář