Jak adrenalin ovlivňuje hubnutí

Proces hubnutí není jen o odpírání si věcí, které nám přinášejí potěšení. Pro efektivní redukci hmotnosti je důležité změnit životní styl. Krátkodobá dieta vede jen k jojo efektu. Jaký pohyb je pro hubnutí nejvhodnější a jakou roli v tom hraje adrenalin? Čtěte dál.

Adrenalin neboli epinefrin je hormon, který je v těle produkován dření nadledvin. Patří do skupiny katecholaminů a má v těle mnoho důležitých funkcí. Adrenalin přichází na řadu, když jsme ve stresu nebo provádíme nebezpečnou či vzrušující činnost.

Adrenalin

Adrenalin se označuje jako bojový hormon. Vylučuje se ve stresových situacích, nebo v těch, co jsou náročné po psychické či fyzické stránce. Tyto situace mohou být i vzrušující, třeba pokud jede o adrenalinové zážitky. Adrenalin dává povel ke spalování tuků, které jsou zdrojem energie a usnadňuje zvládnutí krizové situace. Potlačuje chuť k jídlu, omezuje funkce zažívací soustavy a současně naopak povzbuzuje k činnosti systémy, které jsou v dané chvíli mnohem více potřebné, tedy svaly, srdce, plíce a mozek.

běh

Adrenalin a sport

Adrenalin se vyplavuje i při sportovních aktivitách, kdy ze sebe člověk vydává maximum, třeba během spinningu a posilování. Pojí se s intervalovým, vysoce intenzivním tréningem a je prospěšný při hubnutí.

Úloha adrenalinu

Úkolem adrenalinu je připravit tělo na stres, který prožíváme, odborně rekce „fight or flight“, což v překladu znamená „bojuj, nebo uteč“. Adrenalin způsobuje centralizaci oběhu, zajistí průtok krve životně důležitými orgány přes mozek, srdce a plíce, ale na úkor těch, které jsou pro okamžité přežití méně podstatné.

trénink

Hormony a hubnutí

Za naši hmotnost může být zodpovědný nejen adrenalin, ale i spousta jiných hormonů. Adrenalin má velké účinky na náš metabolismus a může nám pomoci k efektivnějšímu hubnutí. Nejdůležitější funkcí je zvyšování glykémie tím, že snižuje sekreci insulinu ze slinivky a současně stimuluje glykogenolýzu v játrech, což je proces pro získávání glukózy neboli jednoduchého cukru a také zdroje energie z již uloženého glykogenu.

Je-li hladina cukru v krvi zvýšená, nepociťujeme hlad a adrenalin potlačí chuť k jídlu. U hyperglykémie jde ale už o akutní komplikaci diabetu, kde je glykémie zvýšená moc a může tělo neodvratně poškodit. Adrenalin stimuluje proces glykolýzy, odbourávání glukózy za současného vzniku velkého množství energie, kterou lze využít při sportovní aktivitě.

Nepřehlédněte:  Zhubněte po novém roce

běh

Hormon adrenalin a hubnutí s rozumem

Na hubnutí je nejlepší delší, středně intenzivní pohybová aktivita, kdy dochází k nejúčinnějšímu spalování tuků. Adrenalin je spojen spíš s intervalovými, vysoce intenzivními tréninky, kdy jde o efekt rychlejšího hubnutí. Zkuste si místo zákusku dopřát trochu adrenalinu. Překonáte sami sebe a pomůžete svému tělu k efektivnějšímu zbavování tukových vrstev.

Další hormony pro hubnutí

  • Inzulín hraje roli při regeneraci po cvičení, ukládání tuků i budování svalů a udržení optimální hladiny tělesného cukru. Přijaté sacharidy přeměňuje na tuk.
  • Glukagon produkuje slinivka břišní a odbourává sacharidy a tuky. Jídla bohatá na bílkoviny a zdravé tuky s nízkým obsahem sacharidů nastartují jeho produkci.
  • Cholecystokinin neboli CCK a vylučují buňky tenkého střeva, když přijímáme bílkoviny nebo tuky, zpomaluje rychlost trávení a dává delší pocit sytosti.
  • Ghrelin vyrábí žaludek a vyvolává pocit hladu. Nedokáže reagovat na fruktózu, proto je dobré ji omezit. Jeho hladinu sníží intenzivní cvičení, což sníží pocit hladu a odbourá tuky.
  • Leptin uvolňují tukové buňky. Čím více tělesného tuku, tím více se uvolňuje. U nevhodné stravy a přejídání je tu „leptinová rezistence“. Zabírá dostatek spánku a hodně zeleniny.
  • Adiponektin je tvořen v tukových buňkách. Čím jsme štíhlejší, tím vyšší produkce a rychlejší uvolnění tuku. Posiluje svaly, využívá sacharidy jako energii, zrychluje metabolismus a reguluje chutě k jídlu. Zvyšte pohyb během dne, ideálně chůzí 8 až 10 000 kroků. Nahraďte sacharidy mononenasycenými tuky, dejte si avokádo a olivy.
  • Růstový hormon – GH neboli Grow Hormone je somatotropní hormon, někdy pod zkratkou STH. Růstový hormon je pramenem mládí a hraje velkou roli při odbourávání tuků. S přibývajícím věkem jeho produkce klesá. Lze ji zvýšit intenzivním cvičením a spánkem.

Mezi další důležité hormony, které ovlivňují hubnutí, patří testosteron, dopamin, kortizol a hormony produkované štítnou žlázou.

08

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

1 komentář u „Jak adrenalin ovlivňuje hubnutí“

Napsat komentář