5 zásad pro zdravé hubnutí

Snížení váhy lze dosáhnout řadou způsobů. Některé z nich ovšem mohou být účinné jen dočasně a některé dokonce zdraví škodlivé. Abychom dosáhli snížení váhy, nepotřebujeme znát žádná tajemství. Většina výživových poradců se shoduje na základních zásadách, které je nutné dodržovat, aby se dostavil výsledek. Ostatní už je pak otázkou času.

1. Řešením není dieta, ale změna životního stylu

muffin-252805_640

Až na výjimky je nadváha a obezita způsobená nevhodným životním stylem. Lidé často přistupují ke snižování váhy jako k léčbě nemoci. Mám nadváhu, pár týdnů přetrpím léčbu ve formě diety, dosáhnu ideální váhy a vrátím se ke starému životnímu stylu. Výsledkem takového přístupu bývá pověstný jojo-efekt, tedy rychlý návrat těžce shozených kil plus bonus v podobě několika dalších. Nadváha je výsledkem životního stylu, který k jejímu vzniku přispíval po měsíce až roky. Řešením je proto trvalá opatrná změna životního stylu, ke které je potřeba přistupovat trpělivě a s citem.

Pro trvalé snížení váhy je nezbytné ošetřit energetický příjem, energetický výdej a nezapomínat na práci s psychikou, která je při snižování váhy limitující. Koneckonců sladkosti u televize nám do úst nestrká ruka, ale mozek, který ji řídí.

2. Snížení příjmu energie

Není nezbytně nutné počítat kalorie, ale nejvíce kalorické potraviny vypustit a některé omezit. Je třeba přestat přijímat potraviny obsahující jednoduché cukry – sladkosti, sladké pečivo, slazené nápoje. Tučné maso nahradit libovým a rybami. Úplně se vyhnout uzeninám s výjimkou kvalitní šunky. Ideální je přestat jíst polotovary, konzervy, fastfood a instantní jídla. Dobrý účinek má vynechání příloh (knedlíků, brambor) a pečiva. Vhodné je snížit velikost porcí. Nejíst pozdě večer. Potraviny, které jsou nevhodné nahradit zeleninou a ovocem. Na svačiny je vhodné ovoce, ořechy a semínka (s rozumem, obsahují přírodní tuk). K pití je nejvhodnější voda a přírodní šťávy z ovoce a zeleniny. Pozor na příjem alkoholu, který je vysoce kalorický. Nízkokalorický jídelníček pomůže nejen snížení váhy, ale prospěje také celému organismu v prevenci  civilizačních onemocnění.

Nepřehlédněte:  5 tipů jak zhubnout zadek, boky, stehna a lýtka

3. Zvýšení výdeje energie

Lidé, kteří nejsou zvyklí se hýbat, považují nutnost zařadit to života pohyb za největší problém. Pro snížení váhy je nejvhodnější aerobní pohyb střední intenzity – rychlejší chůze, jízda na kole, plavání. Pokud výrazná nadváha neumožňuje jiný pohyb, pak je procházka tak jako tak jediné řešení. Nezbytná je pravidelnost. Je lepší méně ale každý den. Při dodržení jídelníčku  znamená hodinová procházka každý den (cca 5 – 6 km) rozumné tempo hubnutí kolem 4 kil měsíčně. Samozřejmě jakákoli pohybová aktivita má vliv na výdej energie.

4. Kvalitní spánek

baby-20339_640

Dostatečně dlouhý spánek je podmínkou regenerace a má také značný vliv na psychiku. Většina lidí potřebuje spát 7 – 8 hodin. Délka spánku nás ovšem nezachrání, pokud je spánek nekvalitní. Kvalitu spánku ovlivňuje především těžké jídlo před usnutím a stres prožívaný během dne.

5. Psychika

Návyky, které jsou příčinou nezdravého životního stylu, se vyvíjely a upevňovali často mnoho let. Je proto nezbyté si uvědomit, že jejich změna se nepodaří během pár dní. Pro úspěšnou změnu životního stylu je dobré si stanovit rozumné cíle a sestavit si postupný plán, který budeme naplňovat. Čím je nadváha vyšší, tím je nutné být trpělivější. Občasné uklouznutí je v pořádku. Mysleme na to, že každá změna potřebuje svůj čas.

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář